Kuleczki rafaello

Ocena:

4.26 (213)

  • 1 godz. 25 min.
  • dla 3 osób
  • łatwy

Kuleczki rafaello - prosty i pyszny deser. Rafaello domowe pralinki z białej czekolady i wiórków kokosowych to słodkości dla całej rodziny. Kuleczki rafaello w środku mają ukryty migdał.

Składniki:

  • migdały  50 g

  • biała czekolada  200 g

  • śmietana 30%  150 ml

  • cukier  100 g

  • wiórki kokosowe  200 g

Kuleczki rafaello - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Migdały w skórce zalewamy w miseczce gorącą wodą i odstawiamy na kwadrans. W tym czasie czekoladę siekamy, a w garnku podgrzewamy śmietankę wraz z cukrem do momentu, aż cukier się rozpuści. Słodką śmietankę zdejmujemy z ognia i dodajemy białą czekoladę. Mieszamy, aż się rozpuści i odstawiamy do ostudzenia. Obieramy migdały ze skórki (najwygodniej w ręczniku papierowym, pocierając jedno o drugie).

    Migdały
  • Krok 2:

    Zimną masę  ucieramy przez około 5 minut i łączymy z 150 g wiórek kokosowych. Masę odstawiamy na 10 minut do lodówki(jeśli będzie chłodniejsza, lepiej się formuje kulki). Masy przygotowujemy małe kulki rafaello, do środka wkładając po jednym migdale. Kulki obtaczamy w pozostałych 50 g wiórkach kokosowych, a przed podaniem chwilę schładzamy.

    Kuleczki rafaello

Porady

Jak obrać migdały na kuleczki rafaello?

Skórka z migdałów niestety nie schodzi tak łatwo, jak z jabłka. Nie zawsze mamy pod ręką już obrane migdały, a żeby je obrać, należy się za to odpowiednio zabrać. Nie da się bowiem pozbyć skórki po prostu obierając migdały nożem. Jak zatem obrać migdały na kuleczki rafaello? Są na to dwa bardzo proste sposoby:

  •     Obieranie migdałów na gorąco. Migdały zalewamy wrzątkiem tak, by woda zakrywała je w całości. Pozostawiamy je w wodzie na 10 minut. Odcedzamy, opłukujemy zimną wodą. Skórka powinna bez problemu odchodzić pod lekkim naciskiem.
  •     Obieranie migdałów na zimno. Ta metoda jest nieco bardziej czasochłonna. Migdały zalewamy zimną wodą, również tak, by całkowicie je przykryła. Odstawiamy naczynie z migdałami na 12 godzin. Po tym czasie opłukujemy migdały czystą wodą i ściągamy z nich skórkę przy pomocy małego nożyka. Jeśli skórka dalej nie chce odejść, namaczamy migdały przez kolejne 12h i próbujemy ponownie.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Jak zrobić rafaello?

Pralinki Rafaello to słodycze, którymi często obdarowujemy bliskich na specjalne okazje. Są pyszne, jednak można sprawić, by były jeszcze bardziej wyjątkowym prezentem. W jaki sposób? Przygotować je samodzielnie! Nasi bliscy na pewno docenią nie tylko obłędny smak, lecz także wysiłek i zaangażowanie włożone w przyrządzenie słodkiego upominku. Jak zrobić domowe pralinki kokosowe? Przepis na kulki rafaello jest bardzo prosty. Zaczynamy od zalania migdałów gorącą wodą, by później łatwo obrać je ze skórki. Migdały moczymy w wodzie przez 15 minut. W międzyczasie białą czekoladę siekamy, a w garnku podgrzewamy śmietankę kremówkę wraz z cukrem tak długo, aż cukier całkowicie rozpuści się w śmietanie. Garnek ze śmietaną zdejmuje z ognia i dodajemy do niego posiekaną wcześniej białą czekoladę. Namoczone migdały obieramy ze skórki - każdy ręcznie z osobna, bądź możemy je także zawinąć w ręcznik papierowy i pocierać jeden o drugi tak, by skórka odeszła. Możemy także zaopatrzyć się w już obrane ze skórki migdały, które powinniśmy bez problemu znaleźć w marketach. Ostudzoną śmietankę z cukrem ucieramy przez około pięć minut i dodajemy do niej wiórki kokosowe (ale nie wszystkie - część musi zostać, by obtoczyć w nich kulki rafaello), po czym masę odstawiamy do lodówki - z zimnej masy o wiele wygodniej będzie się formować kulki rafaello. Z masy przygotowujemy małe kuleczki rafaello, umieszczając w środku po jednym migdale. Kuleczki rafaello obtaczamy w pozostałych wiórkach kokosowych i odstawiamy do lodówki - kulki rafaello najlepiej smakują lekko schłodzone. Kulki rafaello bez pieczenia na prezent możemy zapakować w ozdobne pudełko i podarować bliskiej osobie - na pewno doceni naszą pracę!

Kokos - orzech czy może owoc?

W świadomości konsumenckiej utarło się, że kokos to orzech - inna, popularna jego nazwa to wszak 'orzech kokosowy'. A jak jest naprawdę? Cóż, okazuje się, że z botanicznego punktu widzenia kokos może być nie tylko orzechem, ale również owocem, a nawet pestką. Może być to nieco dezorientujące, jednak nie od dziś wiadomo, że klasyfikacja tych samych owoców i warzyw może być bardzo różna, zależnie od tego, czy bierzemy pod uwagę klasyfikację botaniczną czy kulinarną. Bardzo prostym przykładem są pomidory, które wiele z nas uważa za warzywo, jednak z botanicznego punktu widzenia pomidory to owoce. Innymi nieoczywistymi warzywami/owocami są np. bakłażan, cukinia czy fasola. Rozwiąż nasz quiz i sprawdź swoją wiedzę na temat warzyw i owoców!

Sprawdź także nasz przepis na domowe bounty!

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne