Ciasto z porzeczkami i bezą

Ocena:

4.39 (165)

  • 1 godz. 20 min.
  • dla 6 osób
  • łatwy

Ciasto z porzeczkami i bezą to pyszny pomysł na letni deser. Kruchy spód, słodko-kwaśne nadzienie i chrupiąca beza tworzą idealną kompozycję smaków i struktur, która oczaruje każdego. Taki wypiek uświetni wszystkie spotkania przy stole, więc świetnie sprawdzi się jako ciasto na imprezy rodzinne, urodziny czy inne święta. Zobacz, jak zrobić najlepsze ciasto porzeczkowe!

Składniki:

  • mąka  250 g

  • śmietana  1 łyżka stołowa

  • masło  125 g

  • cukier  60 g

  • jajka  1 szt.

  • białka  4 szt.

  • cukier puder  170 g

  • porzeczki  0.5 kg

  • proszek do pieczenia  1 łyżeczka

  • dżem owocowy  300 g

  • cukier waniliowy  16 g

Ciasto z porzeczkami i bezą - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Ciasto kruche: Zimne masło siekamy z mąką, a następnie dodajemy cukier, proszek do pieczenia, jajko i śmietanę.  Wszystko razem szybko zagniatamy na plastyczne ciasto, owijamy folią i wstawiamy do lodówki na co najmniej 30 minut. W tym czasie myjemy porzeczki i obrywamy je z gałązek. Z białek ubijamy sztywną pianę, a pod koniec ubijania dodajemy cukier puder oraz połowę porzeczek i wszystko delikatnie mieszamy.

    Kruche ciasto
  • Krok 2:

    Ciasto z porzeczkami i bezą: Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 190 stopni. Schłodzonym ciastem wylepiamy dno  blachy, wyłożonej papierem do pieczenia. Spód nakłuwamy widelcem i podpiekamy przez 10 minut, a następnie smarujemy je dżemem i wykładamy na nim pozostałe porzeczki. Na owocach delikatnie rozsmarowujemy pianę z białek i wstawiamy blachę do piekarnika na kolejne 30 minut. Upieczone ciasto z porzeczkami i bezą wyjmujemy i odstawiamy do wystudzenia.

    beza

Porady

  • Ciasto z porzeczkami i bezą można przygotować też w wersji z innymi owocami, zarówno świeżymi, jak i mrożonymi. Świetnie sprawdzą się tutaj truskawki, maliny, śliwki, czereśnie, wiśnie, rabarbar czy jagody. Poza sezonem letnim, świetnym dodatkiem do tego ciasta będą też dżemy, konfitury i powidła. 
  • Jeśli chcecie, aby kruche ciasto z porzeczkami i bezą było bardziej dietetyczne, możecie zastąpić cukier erytrytolem, ksylitolem lub stewią. Ta mała zmiana nie wpłynie na smak wypieku, a znacznie obniży jego kaloryczność. 
  • Kruche ciasto z porzeczkami i bezą można przygotować też w formie tartaletek na jedną porcję. Wystarczy podzielić schłodzoną masę na kilka równych porcji, a następnie rozwałkować małe kółka i wylepić nimi specjalne małe blaszki. Oczywiście należy wtedy skrócić czas pieczenia. 
  • Ten wypiek można też przygotować na wegańskim kruchym cieście na bazie oleju kokosowego, mąki i cukru. W wersji roślinnej na wierzchu dodajemy bezę z ubitej aquafaby, czyli zalewy z ciecierzycy w puszce. 

Lubisz porzeczkowe desery? Wypróbuj też przepisy na: ciasto drożdżowe z porzeczkami, sernik z porzeczkami i muffinki z porzeczkami.

Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Ciasto z porzeczkami i bezą - przepis podstawowy i dodatki

Podstawowy przepis jest pyszny i efektowny, jednak można go dodatkowo modyfikować, podmieniając składniki lub dorzucając rozmaite dodatki. Do ubitych białek warto dorzucić garść wiórek kokosowych. Takie ciasto z porzeczkami i bezą kokosową ma wspaniały smak i absolutnie rozkoszny aromat. Kruche ciasto z porzeczkami i bezą można też urozmaicić dodatkiem kruszonki. Najprostszą zrobimy z masła, mąki i cukru w proporcji 2:1:1.

Ciasto kruche z porzeczkami i bezą świetnie smakuje w wersji kakaowej. Jeśli więc lubicie czekoladowe słodycze, przygotujcie ciemny spód z kakao. Wystarczy zastąpić nim 10 % z całej ilości mąkiInnym smacznym pomysłem jest dodanie do surowej masy łyżeczki cynamonu, ziarenek z jednej laski wanilii lub szczypty imbiru. Fantastycznym składnikiem, który wzbogaci kruchy spód jest też starta skórka z cytryny lub limonki. 

Podobny przepis można przygotować też na spodzie bez pieczenia. Wystarczy pokruszyć ciasteczka, herbatniki lub krakersy na mąkę i wymieszać je z roztopionym masłem. Do takiego ciasta na zimno można dodać także rozdrobnione orzechy włoskie, migdały lub wiórki kokosowe. Wymieszaną masą wylepiamy blachę, wyłożoną papierem do pieczenia i wstawiamy ją do lodówki na kilka godzin. Proces chłodzenia można też przyspieszyć, chowając blachę do zamrażarki na 30 minut. 

Jak przechowywać ciasto z porzeczkami i bezą?

Zarówno beza, jak i ciasto kruche niezbyt dobrze znoszą przechowywanie w lodówce, dlatego wypiek z powyższego przepisu najlepiej jest trzymać w suchym, chłodnym miejscu. Ważne, aby ciasto było zamknięte w pojemniku z pokrywką lub przykryte folią, w przeciwnym razie wyschnie i straci swoją chrupkość. Odpowiednie przechowywanie wypieku wydłuży jego świeżość, dzięki czemu będzie ono zdatne do spożycia nawet do tygodnia. Najlepiej przygotować taką porcję, aby zdołać zjeść ją w tym czasie, gdyż niestety słodkości z dodatkiem bezy nie nadają się do zamrożenia.

Porzeczki - wartości odżywcze i kcal

Te małe owoce mają w sobie wielką moc, gdyż zawierają mnóstwo witamin i minerałów. Już jedna garść porzeczek pokrywa całe dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Oprócz niej, w tych małych kuleczkach znajdziemy również sporą dawkę witamin A, D, a także tych z grypy B. Przy całym tym bogactwie dobroczynnych składników, porzeczki są niskokaloryczne, ponieważ w stu gramach tych owoców jest tylko około 50 kalorii. 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne