Grzyby - przepisy na grzyby

Grzyby – jak długo gotować grzyby?

Grzyby suszone powinno się przed gotowaniem wcześniej namoczyć. Przez co najmniej kilka godzin, po tym czasie należy grzyby przepłukać, aby nie pozostał na nich piasek czy ziemia. Następnie wrzucamy je do zimnej wody i gotujemy ok. 25 minut od momentu, kiedy woda zacznie wrzeć.

Grzyby świeże i grzyby mrożone nie muszą być namaczane przed gotowaniem. Świeże grzyby powinny być za to wyczyszczone, najlepiej przy użyciu szczoteczki lub pędzelka. Często przygotowując takie potrawy jak kapusta z grzybami czy risotto z grzybami, grzyby świeże i grzyby mrożone powinny być dodane bezpośrednio do potrawy. Zawsze warto dostosować czas gotowania do posiadanego grzyba.

Im grzyby delikatniejsze, tym krócej je gotujemy. Maślaki, podgrzybki należy gotować maksymalnie 20 minut. Natomiast takie grzyby jak borowiki, rydze czy kurki powinno się gotować ok. pół godziny. Można szybko przyrządzić za to pieczarki. Mniejsze egzemplarze będą gotowe nawet po 10-15 minutach. Grzyby powinny być pokrojone na mniejsze kawałki, aby ugotować się szybciej. Najważniejsze podczas gotowania grzybów to zwracanie uwagi, aby ich nie rozgotować.

Grzyby – jak suszyć grzyby?

Grzyby muszą być świeże, jędrne i zdrowe – nie nadają się okazy stare i nasiąknięte wodą. Do suszenia najlepsze będą spore okazy. Obierz grzyby, sprawdź, czy nie są robaczywe, oczyść szczoteczką lub wilgotną gąbką. Jeśli są bardzo brudne, oblepione piaskiem i mchem, możecie po prostu je umyć pod bieżącą, zimną wodą. Przepłucz na sitku, osącz i osusz solidnie ręcznikiem. Niestety to sprawi, że suszenie potrwa dłużej. Przed wykorzystaniem suszone grzyby i tak namacza się i płucze, więc jeśli nie umyjesz ich wcześniej, nie przejmuj się, ze będą brudne.

Suche grzyby pokrój na grube plastry i kawałki, małe przekrój tylko na pół – żeby sprawdzić, czy nie są robaczywe. Choć suszone grzyby pięknie wyglądają nawleczone na sznurki, nie musisz koniecznie tego robić – to sporo pracy, a kawałki grzybów i tak często się zrywają z nitki. Wystarczy, że rozłożysz wszystko na papierze lub gazecie, a gotowe grzyby możesz przechowywać w zamkniętych pojemnikach, słoikach, puszkach.

Najłatwiej będzie, jeśli użyjesz suszarki do owoców – grzyby solidnie się wysuszą, dzięki działaniu ciepłego powietrza. Jeśli masz tak dobrze nasłoneczniony parapet, możesz na nim suszyć grzyby rozłożone na papierze. Kiedy grzejniki i kaloryfery są już ciepłe, grzyby można suszyć poukładane na tackach ustawionych w pobliżu źródeł ciepła.

Grzyby - jak suszyć grzyby w piekarniku?

Rozłóż je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wstaw do piekarnika włączonego w trybie termoobiegu, ustawionego na temperaturę 40 stopni Celsjusza. Zostaw uchylone drzwiczki. Co jakiś czas przewracaj grzyby na drugą stronę, żeby równomiernie się suszyły. Trochę to potrwa – na pewno kilka godzin, ale grzyby muszą być naprawdę dobrze wysuszone, w przeciwnym razie będą bardzo podatne na działanie pleśni, moli spożywczych i innych insektów.

Grzyby – jak przechowywać suszone grzyby?

Grzyby suszone przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku, możesz do niego włożyć liść laurowy, który odstrasza insekty. Doskonałe do przechowywania grzybów będą szklane słoiki lub przezroczyste plastikowe opakowania do przechowywania żywności. Hermetycznie zamknięte grzyby należy przechowywać w suchym i ciemnym miejscu. Może to być kuchenna szafka albo domowa spiżarnia.

Grzyby – jak mrozić grzyby?

Nie wszystkie grzyby nadają się do mrożenia. Jeśli w naszych zbiorach pojawiają się okazy miękkie lub robaczywe, to przetwarzamy je od razu lub wyrzucamy. Najlepiej mrozić grzyby o zwartej, elastycznej strukturze. Świetne będą do tego podgrzybki, prawdziwki, kurki, rydze czy maślaki.

Przed mrożeniem grzyby musimy przebrać. Odrzucamy okazy robaczywe, sprawdzamy, czy na pewno wszystkie zebrane grzyby są jadalne. Jeśli nie jesteśmy jakiegoś pewni, lepiej go nie jeść - ryzyko może kosztować nas zdrowie, a nawet życie.

Grzyby dokładnie czyścimy z ziemi, igieł i mchu za pomocą specjalnego pędzelka lub szczoteczki. Możemy także użyć nożyka, do obkrojenia zepsutych części. Z maślaków dodatkowo zdejmujemy skórkę. Może się okazać, że nasze grzyby będą wymagały umycia pod wodą. Każdorazowo musimy je wtedy dokładnie wysuszyć na papierowym ręczniku przed mrożeniem.

Grzyby kroimy na mniejsze kawałki lub jeśli są niewielkich rozmiarów mrozimy w całości. Rydze i kurki mogą mieć po rozmrożeniu gorzki smak, dlatego warto je obgotować lub krótko zblanszować (zanurzyć we wrzątku, a później w zimnej wodzie) przed mrożeniem. Grzyby można też przesmażyć lub poddusić - oszczędzi nam to pracy po rozmrożeniu i będziemy mogli dłużej je przechowywać.

Gotowe grzyby porcjujemy - warto przygotować mniejsze (np. do kapusty z grzybami) i większe (np. do zupy grzybowej) pakiety. Mrozimy w woreczkach lub pojemnikach, jeśli przygotowujemy różne rodzaje grzybów, każdy woreczek czy pojemnik dokładnie opisujemy (rodzaj grzybów, data zbioru, przeznaczenie).

Grzyby – jak marynować grzyby?

Grzyby najczęściej marynowane to borowiki i maślaki. Do marynowania potrzebujemy kilograma borowików o jednakowej wielkości. Na marynatę należy przygotować pięć szklanek wody, półtora szklanki octu winnego, dwie łyżki soli morskiej, cztery gałązki rozmarynu oraz na każdy słoik: pięć jagód jałowca, łyżeczkę gorczycy, pięć ziarenek ziela angielskiego, trzy ziarenka pieprzu czarnego, cztery liście laurowe i kilka plastrów świeżej cebuli. Grzyby należy dokładnie oczyścić i opłukać pod zimną wodą. Następnie powinny być osuszone papierowym ręcznikiem. Potem osoloną wodę (1 łyżeczka soli na litr wody) należy doprowadzić do wrzenia, wrzucić grzyby i krótko obgotowywać przez trzy lub cztery minuty. Następnie grzyby należy odsączyć.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie marynaty z wody, octu i soli. Następnie należy zdjąć garnek z ognia, wrzucić gałązki rozmarynu i zostawić na około pięć minut pod przykryciem.

Na koniec grzyby należy ułożyć w słoiku, zostawiając ok. 1,5 cm wolnego miejsca od góry. Należy dodać jałowiec, gorczycę, ziele angielskie, pieprz, liście, cząstki cebuli oraz zalać przygotowaną marynatą. Całość należy dokładnie zakręcić i pasteryzować 10–15 min od momentu zagotowania.

Polecane przepisy