Przepisy na potrawy wielkanocne

przepisy na wielkanoc

Potrawy wielkanocne należą do klasyków kuchni polskiej. Wielkanoc w polskiej kuchni nie tylko wyjątkowo smakuje, ale i wygląda! Głównie za sprawą słodkości - babki wielkanocne o różnych kształtach i kolorach, mazurki bogato zdobione lukrami, kremami i owocami, a także delikatna pascha. Potrawy wielkanocne zazwyczaj podajemy w wersji klasycznej, ale zdarzają się nam także eksperymenty. Szczególnie istotnym momentem podczas świąt wielkanocnych jest niedziela wielkanocna. Poranek rozpoczynamy od śniadania wielkanocnego, które spędzamy z rodziną przy stole. Śniadanie wielkanocne nie przypomina tego codziennego, ma być uroczyste, dlatego na stole pojawiają się różne pyszności. W naszej galerii znajdziecie mnóstwo pomysłów na świetne potrawy wielkanocne, które nadadzą się nie tylko na śniadanie, ale także na obiad czy deser.

Przepisy na potrawy wielkanocne

Wielkanoc – przepisy na pyszne święta

Przepisy na potrawy wielkanocne zwykle wymagają nieco więcej czasu na przygotowanie. Potrawy świąteczne od zawsze potrzebowały dużo naszej uwagi, a także dobrego planowania. To właśnie od planowania tego, jakie dania wielkanocne znajdą się na naszym stole zależy nasz kulinarny sukces. Chyba nikt nie lubi przygotowywać śniadania dla kilku lub kilkunastu osób bez wcześniejszego przygotowania. Zanim pójdziecie do sklepu po zakupy, przemyślcie więc dokładnie swoje menu.

Jeśli nie zapraszacie wielu gości lub na śniadanie wielkanocne jedziecie do rodziny, nie przygotowujcie dużych ilości jedzenia. Dokładnie zaplanujcie, jakie potrawy wielkanocne zrobicie, a także ilu porcji potrzebujecie. Planujmy zgodnie ze swoimi możliwościami - trzyosobowa rodzina nie zje sama czterech czy pięciu mazurków, mając do dyspozycji jeszcze inne smakołyki. Warto także od razu zaplanować, co zrobimy z resztkami. Często po świętach organizowane są akcje, w których możemy oddać potrawy wielkanocne potrzebującym lub po prostu chętnym na nie osobom.

Wytrawne potrawy wielkanocne

Najważniejszym posiłkiem wielkanocnym jest z pewnością śniadanie wielkanocne. Najpopularniejsze potrawy wielkanocne, które na nie przygotowujemy to żurek z jajkiem, biała kiełbasa, domowe pasztety. Na polskich stołach mięsne przystawki i dania główne często są bardzo ważnym elementem. Na stole powinny znaleźć się między innymi potrawy wielkanocne na zimno. Należą do nich wspomniane pasztety, ale także wędliny czy sery. Nie może zabraknąć potraw z jajek. Jajka faszerowane, pasta jajeczna, jajka po prostu ugotowane na twardo i podzielone na ósemki – wszystkie smakują wspaniale. Inna popularną przystawką jest sałatka jarzynowa, koniecznie serwowana z majonezem, najlepiej domowej roboty. Potrawy wielkanocne to również pasztety. Tradycyjnie zrobimy je z mieszanki różnych rodzajów mięs – wybierzmy takie z różną zawartością tłuszczu. Warto także rozważyć przygotowanie pasztetu wegetariańskiego z soczewicy lub fasoli.

Możemy zaserwować również dania wielkanocne na ciepło. Takim daniem będzie na przykład żurek lub barszcz biały. Czym się różnią? Żurek przyrządzany jest na bazie mąki żytniej, z kolei barszcz biały na bazie mąki pszennej. Do obydwu dań chętnie dodajemy kawałek kiełbasy i ugotowane jajko. Biała kiełbasa to kolejne danie, które ląduje na wielkanocnym stole. Może być ugotowana, upieczona lub zgrillowana. Jajka także mogą zostać podane na ciepło. Przekrawamy ugotowane jajko ostrym nożem na pół, a skorupki faszerujemy ulubionym nadzieniem. Wierzch obtaczamy w bułce tartej i podsmażamy na maśle.

Potrawy wielkanocne nie mogą się obejść bez dwóch dodatków do dań - ćwikły i chrzanu. Te przepisy na Wielkanoc cieszą się wielką popularnością, bo wspomniane sosy i pasty wzbogacają smak jaj, mięs, pasztetów. Wielkanocny stół często zdobią też cukrowe lub chlebowe baranki oraz kiełkująca rzeżucha. Dodatkowo, możemy zaserwować świeże zioła, szczypiorek czy rzodkiewki. Przepisy na Wielkanoc są proste i pyszne!

Słodkie dania wielkanocne

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt w ciągu roku. O ile na Boże Narodzenie przygotowujemy pierniki i pyszne ciasteczka na choinkę, o tyle słodkie potrawy na Wielkanoc będą obejmować wspaniałe baby, mazurki czy serniki.

Wielkanocne baby są w Polsce wypiekane od wieków. Dawniej wielkość i odpowiednie wypieczenie baby świadczyło o umiejętnościach gospodyni. Dzisiaj nadal pieczemy baby cytrynowe, drożdżowe czy majonezowe. Możemy wybierać w zależności od tego, jaki rodzaj ciasta najbardziej lubimy. Babka majonezowa będzie bardziej wilgotna od drożdżowej, z kolei ta druga może być nieco bardziej aromatyczna i wyrośnięta. Babkę koniecznie udekorujcie cukrem pudrem lub lukrem. Aby nie była zbyt słodka, do lukru warto dodać trochę soku z cytryny albo użyć cukru pudru zmiksowanego z suszonymi owocami, np. malinami.

Przepisy wielkanocne to także mazurki. Jednym z najpopularniejszych mazurków jest ten ze słodkim kajmakiem. Kajmak wspaniale komponuje się z migdałami i kruchym ciastem, które powinno znaleźć się na spodzie mazurka. Inną opcją jest użycie gotowego ciasta francuskiego albo ciasta półkruchego. Popularne będą również mazurki z masą czekoladową czy orzechową. Powinniśmy zadbać o to, by nasze wypieki były udekorowane. Słodkie dania wielkanocne powinny nie tylko świetnie smakować, ale i pięknie wyglądać. Najprostsze dekoracje zrobimy używając bakalii, możemy też wykorzystać kandyzowane owoce lub lukier.

Dania wielkanocne obejmują także serniki. Lubimy te ciężkie od twarogu, ze spodem lub bez, za to koniecznie z polewą – czekoladową lub karmelową. Wielkanoc musi być słodka! Do sernika możecie dorzucić garść rodzynek, ale pamiętajcie, że nie wszyscy goście je lubią!

Menu na Wielkanoc – jak komponować?

Komponując menu na Wielkanoc powinniśmy uwzględnić liczbę gości i dopasować do niej przygotowywane dania. Warto też wziąć pod uwagę gust gości – jeśli żaden z nich nie lubi sernika z rodzynkami, po prostu ich nie dodawajmy lub zrezygnujmy z tego dania. W przypadku zarówno dań ciepłych, jak i zimnych, dbajmy o kontrasty. Smak słodki powinien kontrastować ze słonym i kwaśnym, a kremowe składniki z chrupkimi. Charakteru daniom dodadzą sosy i dodatki, takie jak marynowane pieczarki czy ogórki.

Podczas śniadania wielkanocnego lub obiadu na stole stawiamy najpierw przystawki zimne i sałatki, później natomiast serwujemy dania ciepłe. Niech nie będzie ich więcej niż dwa-trzy, pamiętajmy, że jeszcze czeka nas deser! Na koniec na stole pojawiają się ciasta i słodkości.

Potrawy wielkanocne w Polsce – co do koszyczka?

W koszyczku powinno znaleźć się jajko lub raczej jajka, zgodnie z tradycją wkładamy do środka tyle jajek, żeby każde odpowiadało jednemu członkowi rodziny. Jajko jest symbolem życia i najważniejszym elementem święconki.

Do tego dokładamy kawałek chleba, czyli symbol pomyślności oraz sól i pieprz. Koniecznie także włóżmy do koszyczka kawałek kiełbasy lub kilka plasterków wędliny. Przyda się też korzeń chrzanu, który jest symbolem siły i ma zagwarantować nam dobre zdrowie.

Potrawy wielkanocne, które możemy włożyć do koszyczka to również baba wielkanocna i inne ciasta. Pamiętajmy jednak, by były to ciasta suche, raczej pozbawione np. słodkiego kremu (mogą się zepsuć będąc długo poza lodówką). Do koszyczka dodajmy baranka, cukrowego, chlebowego lub po prostu figurkę oraz zajączka.

Potrawy wielkanocne na stałe wpisały się w tradycyjną kuchnię polską, a Polacy nie wyobrażają sobie świąt bez bab, mazurków, jajek i żurku. Wielkanoc okazuje się być nie tylko wspaniałą okazją do świętowania w rodzinnym gronie, ale także kosztowania doskonałego jedzenia.

Redakcja poleca

REKLAMA

To może cię zainteresować