Przepisy na pączki

Pączki po warszawsku

Domowe pączki są znacznie lepsze niż te z cukierni, ale rzadko się je przyrządza poza szczególną okazją, jaką jest tłusty czwartek. Drożdżowe ciasto to podstawa, ale ważne jest też nadzienie do pączków. Do najbardziej lubianych należą konfitura z róży, krem z adwokatem, powidła, nutella. Bardzo popularne są tez wersje bez nadzienia - pączki serowe, wiedeńskie lub małe pączki na jeden kęs. Ważnym etapem przyrządzania tych słodkości jest smażenie - tak, aby nie nasiąkały zbytnio tłuszczem. W tym celu dolewa się do ciasta na pączki spirytus lub ocet.Nie wpływ ana smak, a jedynie na proces smażenia. Jeśli nie radzisz sobie najlepiej z ciastem drożdżowym, spróbuj przygotować pączki parzone - z ciasta podobnego do ptysiowego.

Przepisy na pączki

Pączki – pochodzenie

Tradycja smażenia pączków pochodzi z kuchni staropolskiej. Jednak wtedy pączki były wytrawną przekąską nadziewaną mięsnym farszem lub po prostu słoniną . Słodkie nadzienie najprawdopodobniej przywędrowało do Polski wraz z kupcami arabskimi, którzy przywozili ze sobą orientalne przyprawy w XVI wieku.

Pączek – jak wybrać

Idealny pączek powinien być dobrze wyrośnięty, aby po usmażeniu był lekki jak piórko. Należy go usmażyć na rozgrzanym tłuszczu, aby miał złoto-brązowy kolor skórki oraz jasny pierścień wokół. Pączek idealny po lekkim ściśnięciu wraca do swojej postaci. Przyjęło się uważać, że zjedzenie pączka w tłusty czwartek gwarantuje szczęście na cały przyszły rok. Dawniej wkładano jeszcze do pączka migdała, który miał symbolizować bogactwo.

 

Redakcja poleca

REKLAMA

To może cię zainteresować