Przepisy kulinarne
Ilość przepisów w serwisie: 32903

Wróć   Forum Mojegotowanie.PL > Pogaduchy o wszystkim

PIEKARNIK ELEKTRYCZNY a ciasta

Pogaduchy o wszystkim

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stare 04-01-2010, 22:59
latimeria latimeria jest nieaktywny
Junior Member

Domyślnie PIEKARNIK ELEKTRYCZNY a ciasta

Witam! Jestem początkującą gospodynią, próbowałam dzisiaj po raz pierwszy upiec sernik wg następującego przepisu:
1 kg półtłustego podwójnie zmnieloneo twarogu
5 jaj
2 szklanki cukru
2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
10 dag masła
2 łyżki kakao
łyżka tłyszczu i 2 łyżki bułki gtartej do formy

Oddzieliłam żółtka od białek. Żółtka wymieszałam z 1/2 cukru i masłem, dodawałam stopniowo ser, miksowałam.Po 10 min wsypałam mąkę ziemniaczaną, miskowałam. Ubiłam pianę z białek, dodałam resztę cukru, miksowałam i wymieszam delikatnie wszystko ze sobą.Do 1/3 masy dodałam kakao i warstwy wylałam do formy. Nastawiłam piekarnik na 180 stopni, góra-dół, termoobieg i po nagrzaniu piekłam 50 min - trochę nawet ponad. Efekt - góra spieczona a w środku sernika wszystko pływało!!!
Nie potrafię znaleźć błędu...Proszę doświadczonych o pomoc.
Odpowiedz z cytatem
Stare 04-01-2010, 23:35
Kazik45 Kazik45 jest nieaktywny
Senior Member

Domyślnie Re: PIEKARNIK ELEKTRYCZNY a ciasta

Nie wiem jaki masz piekarnik (firma), moje Ślubne Szczęście i ja nie nastawiamy GÓRA/ DÓŁ tylko: temperaturę i termoobieg. Nastawiając "górę" i "dół" (ciemne paski na obudowie to te wskaźniki właśnie, włączyłaś tzw "dopiekacze". Są jeszcze grilliowe, to są te z wężykiem.
Nastawiłaś na 180 stopni ... nieco chyba za dużo, przy pieczeniu z termoobiegiem trzeba minusować o 15-20 stopni podaną temperaturę, chyba że w przepisie jest podana temperatura z zaznaczeniem, że z termoobiegiem.
No i ustawienie wysokości, to juz trzeba spraktykować na każdy piekarnik może być inna i zależy od rodzaju ciasta: albo środkowa półka albo piętro niżej. No i : jeśli uzywasz jakiejś blaszki do pieczenia to piecz ustawiając blaszkę na półce z prętów, a nie przypadkiem na blachach z wyposażenia piekarnika.
To tyle.
Odpowiedz z cytatem
Stare 05-01-2010, 15:30
gusia1000 gusia1000 jest nieaktywny
Senior Member

Kazik 45 napisał bardzo szczegółowo i to się chwali.
Niech dziewczyna skorzysta z dobrych rad.
Ja od 2007 roku mam kuchenkę elektryczno-gazową, "Amica" i sobie ją chwalę.
Ja zawsze piekę na funkcji : termoobieg, a nie na góra-dół
Radze przeczytać dokładnie instrukcje obsługi piecyka, w dziale : "Pieczenie w piekarniku-porady praktyczne" ; s.32-37 ( jaki jest rodzaj ciasta/mięsa, na jakim poziomie go piec i w jakiej temperaturze).
Wyjaśnione jest też funkcja : grill + rożno, sam grill, czy jak korzystać z termoobiegu z opiekaczem.
Na pewnio też jest wyjaśnione wszystko w instrukcji kuchenki "Mastercook".
To według mnie 2 najlepsze kuchenki na polskim rynku.
PS. Według mojej instrukcji sernik, ze spodem kruchym powinno się piec używając termoobiegu, na poziomie 2, w temperaturze 140-150 stopni C, 1 godzinę.
Powodzenia.
Stare 05-01-2010, 17:04
IwonaF IwonaF jest nieaktywny
Senior Member

Do Latimerii -> wszystko zrobiłaś dobrze. Mam też piekarnik elektryczny i do ciast używam opcji "góra - dół" z tym, że ciasto zawsze ustawiam na kratce na pierwszym od dołu poziomie. Zawsze się udaje
Próbowałam pieczenia z termoobiegiem i ciasto wychodziło koszmarne.

Spróbuj pokombinować z poziomem ustawienia blaszki.

Pozdrawiam
Stare 05-01-2010, 20:55
Senior Member

IwonkoF, każde ciasto TAK PIECZESZ(? ) np. drożdżowe, kruche z owocami, serniki, makowce, ciastka ... i biszkoptowe.
No i nic nie piszesz o temperaturze.
Odpowiedz z cytatem
Stare 05-01-2010, 22:22
latimeria latimeria jest nieaktywny
Junior Member

Bardzo Wam dziękuję. Każda rada się przyda. Może źle się trochę wyraziłam w temacie, mam piekarnik elektryczny Severin 20 litrowy - to taki mini piekarnik. Mam go już od dawna, więc funkcje znam. Nie da się w nim wyłączyć termoobiegu, można tylko zmieniać grzałki - górne, dolne, góra-dół. Formę ułożyłam nie na blaszce, tylko tak jak ma być Ale spróbuję jutro dać mniejszą temperaturę. Może zmienię położenie - bo dałam na samiutki dół, może dam szczebelek wyżej. Bardzo dziękuję jeszcze raz. Pozdrawiam.
Odpowiedz z cytatem
Stare 05-01-2010, 22:42
Senior Member

Do Kazika45 -> tak, każde ciasto, inaczej wychodziła przypalona góra i surowy spód. Kilka ciast mi zajęło opracowanie tej techniki i jak do tej pory - niezawodna. Taki piekarnik.

Temperatura 180 stopni (w każdym przypadku).

Stare 05-01-2010, 23:55
Senior Member

Iwonko, jak zauważyłaś zapewne to nasze rady,w przypadku mini piekarnika, "psu na budę" ... ale ciekawi mnie: biszkopt też w 180 stopniach pieczesz? O bezy nie pytam
Odpowiedz z cytatem
Stare 06-01-2010, 00:32
Senior Member

Do Kazika45 -> biszkopt też, a co do bez - zdziwiłbyś się. Najlepsze (zarówno zwykłe, jak i kawowe) udają się właśnie w 180 stopniach - kruche na zewnątrz i lekko wilgotne w środku - takie, jak lubimy najbardziej.
Opowieści o suszeniu włożyłam między bajki, zawsze wychodził "glut".
Stare 06-01-2010, 08:32
Anullka Anullka jest nieaktywny
Senior Member

My też mamy nową kuchnie firmy Amica z piekarnikiem elektrycznym.Tak jak napisał Kazik, wszystkie ciasta piekę właśnie na kratce,nie używam blach.Absolutnie nie polecam termoobiegu i temperatury 180 st,ponieważ ciasta słabo wyrastają i pękają.Nagrzewam piekarnik na 165 st c kratka jest umieszczona na 3 piętrze,tak nazywam licząc od dołu do górygrzałkę ustawiam na górę ,dół.W takiej temperaturze moje ciasta spokojnie sobie wysoko wyrastają(daję im szanse wyrosnąć ,w wyższej łapią od razu kolor a w środku są surowe) jak widzę że już urosło,podkręcam temperaturę na 175 st i tak się piecze około 55-60 st,sernik wiedeński piekę przeszło godzinę(sprawdzam patyczkiem) Biszkopt piekę krócej,około 40 min.
Pasztetu tez nie polecam piec z termoobiegiem,bo zaraz pęknie,ale mięsa typu schaby ,boczek czy karkówka ,pieką się pięknie z termoobiegiem,ale w rękawie foliowym do pieczenia ,szybko i sprawnie,a mięsko jest nie wysuszone.Miłego pieczenia

Narzędzia wątku
Wygląd

Uprawnienia umieszczania postów