Pasztet kojarzy się na ogół z mięsną potrawą. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by przyrządzić jego wegetariańską wersję – z kaszy lub warzyw.

Klasyczna definicja pasztetu wskazuje, że jest to jednolita masa uzyskana głównie z mięsa i podrobów, ale tez ryb lub warzyw. Zagęszczona jajkiem i bułką tartą, który, po upieczeniu może być jedzony na ciepło lub na zimno, jako przystawka lub jako danie główne, a czasami również jako konserwa do smarowania chleba. Możemy jednak użyć do tej potrawy składników, z których stworzymy zupełnie bezmięsny pasztet, wegetariański lub wegański. Zależnie od użytych składników możemy uzyskać kremowe smarowidło do kanapek, aromatyczne plastry do żytniego chleba, samodzielne danie lub zastępstwo tradycyjnego kotleta w zestawie obiadowym. Dobrze upieczony pasztet będzie ozdobą świątecznego stołu, sprawdzi się na rodzinnych przyjęciach, a także w codziennych kanapkach.

 

Z czego zrobić wegański pasztet?

Podstawą roślinnych pasztetów bardzo często są rośliny strączkowe: fasola, soczewica, cieciorka, soja i groch. Jako wypełnienie masy doskonale sprawdzają się kasze: jaglana, pęczak, gryczana. Charakter pasztetu podkreślą również warzywa: marchew, korzeń pietruszki, seler, por, cebula oraz grzyby leśne lub pieczarki. Same warzywa również mogą być podstawą pasztetu, np. brokuł, kalafior, cukinia. Pożywny pasztet można zrobić również z pestek dyni lub słonecznika. Aby pasztet się nie rozpadał, masę można zagęścić jajkiem, płatkami owsianymi, mąką z ciecierzycy, kaszką kukurydzianą lub kleikiem z siemienia lnianego.

 

Idealny wegetariański pasztet

Wegetariański pasztet powinien być w środku kremowy i wilgotny, ale z zewnątrz zwarty i spoisty, aby nie kruszył się przy krojeniu. Nie powinien być też zbyt suchy i twardy. Jeśli pasztet ma posłużyć jako smarowidło do kanapek, warto wzbogacić go o silken tofu lub o zwykłe tofu o neutralnym smaku. W wersji wegetariańskiej może być to delikatny, niezbyt kwaśny twaróg.

 

Czym przyprawić wegetariański pasztet?

Każdy pasztet potrzebuje dobrych przypraw: do potraw na bazie strączków świetnie pasuje majeranek, kumin, wędzona papryka, cząber, tymianek i rozmaryn. Liście laurowe, ziele angielskie, pieprz ziołowy - sprawdzą się praktycznie w każdej kombinacji, gdzie używamy warzyw korzeniowych. Pasztety na bazie warzyw świetnie komponują się z czosnkiem, lubczykiem, natką pietruszki, koperkiem, chilli, mieloną kolendrą, słodką papryką. Ciekawym dodatkiem do pasztetów są suszone pomidory, żurawina, orzechy włoskie a nawet ogórek kiszony.

 

Pieczony wegetariański pasztet

Klasyczny wegetariański pasztet to ugotowana czerwona soczewica, która ma taką zaletę, że gotuje się szybko i bez uprzedniego namaczania, a ugotowana do miękkości łatwo się blenduje na gładką masę. Do masy dodajemy startą marchewkę i drobno posiekaną cebulę, uprzednio uduszone na patelni wraz z czosnkiem i ulubionymi przyprawami. Uzupełnieniem pasztetu mogą być otręby lub pestki słonecznika. Aby pasztet się nie rozpadał, dodajemy jajko lub ugotowaną kaszę jaglaną. Pieczemy w natłuszczonej keksówce ok 50 minut w temperaturze 180 stopni. Pasztet kroimy po całkowitym ostygnięciu - najlepiej upiec go dzień wcześniej.

 

Wegański pasztet do kanapek

Aby uzyskać pyszny wegetariański pasztet do smarowania kanapek, wystarczy z kolei ugotować kaszę gryczaną w wodzie z liściem laurowym i ziarnkiem ziela angielskiego, a następnie połączyć kaszę z pieczarkami i cebulą, usmażonymi na patelni wraz z czosnkiem, solą, pieprzem i tymiankiem. Całość zblendować na gładką masę z kostką tofu lub kremowego twarogu i odrobiną oleju.