Warzywa strączkowe przez długi czas uważane były za ciężkostrawne, dlatego rzadko pojawiały się w menu osób dbających o linię. Nic bardziej błędnego. Fit mix fasolowy d’aucy do gotowania na parze to kompozycja niskokalorycznej i lekkiej fasolki szparagowej, która kryje w sobie prawdziwe bogactwo witamin i składników odżywczych.

Pochodząca z Ameryki Środkowej fasolka szparagowa uważana jest za jedno z najzdrowszych, a zarazem najsmaczniejszych warzyw. Jej strączki obfitują w witaminy A, B, C i K, a także w duże ilości minerałów, błonnika oraz cennego białka. Z tego względu fasolka szparagowa jest często zalecana przez dietetyków. Najzdrowszym sposobem jej przyrządzania jest gotowanie na parze, które sprawia, że zachowuje ona swój naturalny aromat, bogactwo składników odżywczych oraz intensywny smak.

Miłośnikom pożywnej i lekkiej fasolki firma d’aucy poleca gotową kompozycję warzyw opracowaną specjalnie do gotowania na parze – Fit mix fasolowy. Mieszanka składa się z delikatnych strączków żółtej i zielonej fasolki szparagowej oraz ciętej w karbowane słupki marchwi.

Fit mix fasolowy d’aucy dostępny jest w opakowaniu o gramaturze 450 g wyposażonym w perforację. Umieszczono na niej piktogramy pokazujące sposoby przygotowania mieszanki oraz propozycje przepisów. Produkt sprzedawany jest w wybranych sklepach na terenie całego kraju w cenie

ok. 3,50 zł/szt.

Średnia wartość odżywcza 100 g produktu Fit mix fasolowy d’aucy:

Wartość kaloryczna – 24 kcal i 101 kJ

Białko – 2,1 g

Węglowodany – 3,4 g

Tłuszcz – 0,2 g