Wiele konsumenckich badań wykazuje, że z kuchni zagranicznych najbardziej kochamy… kuchnię włoską. Jednak branża Horeca odnotowuje coraz większe zainteresowanie i sprzedaż produktów kuchni orientalnej, zwłaszcza japońskiej z dużą ilością owoców morza, warzyw oraz sosu sojowego. Kuchnia orientalna, nie tylko japońska, ale także chińska, wietnamska czy indyjska jest lekka, zawiera sporo warzyw i jeszcze więcej przypraw. Dodają one wyrazistości nawet najbardziej neutralnym w smaku produktom, takim jak tofu, bakłażan czy cukinia. I właśnie za to kochamy orientalne połączenia – za możliwość podróżowania w kulinarne zakątki Azji, wykorzystując przyprawy, sprowadzane z dalekich krajów.

Najlepsze połączenia przypraw

Kluczem do kulinarnego sukcesu kuchni orientalnej jest umiejętne komponowanie smaków słodkich z ostrymi czy słodkich z kwaśnymi. Jak to robić, aby wzmocnić aromat potrawy, ale jej nie zepsuć? A co kiedy pozostało nam tylko… naprawić smak potrawy innymi przyprawami?

Najważniejszą zasadą jest odkrywanie nowych smaków i wiedza nt. tego, jak dana przyprawa wpływa na smak dania. Przyprawy ostre, najchętniej stosowane w Indiach, Meksyku, krajach północnej Afryki czy Chinach, wzmacniają smak potraw, ale mogą bardzo szybko zepsuć łagodną potrawę ostrością, której poziom każdy ma inny. Jeśli dodaliśmy więc zbyt dużo wasabi, papryki chilli czy pieprzu cayenne, najłatwiejszym sposobem jest dodanie kwaśnej cytryny, warzyw (kalafiora, marchwi czy ziemniaka) lub łyżki cukru. W kuchni orientalnej najlepszym rozwiązaniem jest cukier trzcinowy Diamant. W kuchni meksykańskiej nie bez kozery dodaje się do ostrego chilli con carne śmietany lub jogurtu, które także łagodzą ostry smak chilli.

Słodkie przyprawy będące także bazą wielu azjatyckich dań (np. glazury w wietnamskim boczku czy kurczaka teriyaki) wydobywają i „stabilizują” ich smak. Przyprawy korzenne dodają słodko-gorzkiego aromatu, a np. cukier trzcinowy Dark Muscovado Diamant – oprócz słodyczy, także wyjątkowego, złocistego koloru. Dobrze jednak łamać go czymś wyrazistym – orzeźwiającymi ziołami, np. kolendrą. Słodycz potrawy dobrze też urozmaicić prażonymi orzechami oraz sezamem.

Orientalne udka w słodko-kwaśnej glazurze

Składniki:

•    udka z kurczaka
•    2 łyżki cukru trzcinowego Diamant lub trzcinowego syropu złocistego DIamant
•    3 łyżki sosu sojowego
•    2 łyżki oleju 
•    3 łyżki soku z cytryny
•    łyżka przeciśniętego przez praskę czosnku
•    przyprawy orientalne – kminek, imbir, papryka czerwona ostra, sól, pieprz cayenne.

Przygotowanie tego kultowego dania trwa zaledwie kilkanaście minut, a najważniejszym jego składnikiem jest… słodko-kwaśna marynata stworzona z cukru trzcinowego Diamant, sosu sojowego, czosnku i soku z cytryny. Wystarczy wszystkie składniki wymieszać w misce, obtoczyć w niej udka i odstawić do lodówki na godzinę. Po tym czasie obsmażyć z każdej strony i podawać z ryżem, kolendrą lub szczypiorkiem. Kolor i smak gwarantowane!

Słodkie curry z kurczakiem, chilli i limonką

Składniki:

•    Pierś z kurczaka
•    Czerwona papryka
•    Cebula
•    3 ząbki czosnku,
•    Imbir
•    Ok 250 ml mleczka kokosowego
•    Oliwa
•    cukier trzcinowy Diamant lub złocisty syrop trzcinowy Diamant
•    przyprawy orientalne – chilli, imbir w proszku, curry

Klasyczne curry z mleczkiem kokosowym nie znudzi nam się chyba nigdy, zwłaszcza, że przygotowuje się go wyjątkowo szybko. Najpotrzebniejsze składniki, czyli sól, imbir, kurkumę, curry, chilli, cukier trzcinowy Diamant i sok z limonki mieszamy w misce. Wkładamy do naszego sosu kawałki kurczaka i marynujemy przez ok. 30 min. Po tym czasie, na rozgrzaną patelnię wrzucamy samego kurczaka, najlepiej wraz z czosnkiem, cebulą oraz papryką pokrojoną w paski. Po chwili, kiedy kurczak jest obsmażony dolewamy całość sosu, dodając także mleczko kokosowe i przyprawy do smaku. Jeśli curry jest zbyt ostre, dodaj dodatkowo łyżkę cukru trzcinowego Diamant, aby złagodzić ostrość. Danie podawaj z ryżem.

Ostry pad thai z owocami morza (lub kurczakiem!)

Składniki na 2 duże porcje:

•    makaron ryżowy, sojowy lub jajeczny/chiński Mie
•    ok. 200g obranych krewetek lub filet z kurczaka
•    cebula
•    2 jajka
•    kiełki fasolki mung lub mieszanki stir-fry na patelnię
•    2 świeże papryczki chili (ilość dopasowana do preferencji)
•    olej do smażenia
•    posiekane orzeszki ziemne
•    kolendra
•    przyprawy do marynaty

marynata:

•    3 łyżki sosu rybnego
•    3 łyżki sosu sojowego
•    3 przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku
•    sok z całej limonki lub cytryny
•    2 łyżki cukru trzcinowego Diaman Dry Demerara 
•    opcjonalnie: łyżka sosu sriracha (dla fanów ostrości!)

Ta tajska potrawa uwielbiana jest chyba przez wszystkich. Jest łatwa w przygotowaniu, bo wystarczy wrzucić do woka wszystkie składniki i wymieszać. Robi się ją w zaledwie kilkanaście minut, a jeśli nie masz jakiegoś składnika – zawsze możesz zamienić go na coś podobnego. Dodatkowo, jeśli zastosujesz zupełnie inny makaron, nic się nie stanie! Ma być słodko-ostro i pysznie – najlepiej jedząc te danie pałeczkami! Rozpocznij od przygotowania makaronu i wymieszania składników marynaty. Pokrój cebulę i papryczkę na małe krążki. Na dużej patelni lub w woku porządnie rozgrzej łyżkę oleju aż zacznie dymić i wrzuć dodatki – cebulę, część papryczki i czosnku, wbij jajka, stale mieszając. Dodaj też marynatę i smaż wszystko kilka minut. Dodaj makaron i smaż dalej. Odstaw tak przygotowany makaron i w tym czasie, na tej samej patelni smaż krewetki lub kurczaka, z chilli i czosnkiem. Dodaj makaron, a do wszystkiego także kiełki, orzechy i przyprawy. Posyp kolendrą i gotowe. Jeśli pad-thai jest za ostry, złagodzisz jego smak łyżką cukru trzcinowego Diamant.

Pai huang gua – słodka sałatka z ogórka

Składniki

•    2 duże świeże ogórki (lub 4 mniejsze)
•    2 łyżki prażonych i zmielonych nasion sezamu
•    2 łyżki cukru trzcinowego Diamant
•    2 łyżki octu ryżowego
•    3 łyżki sosu sojowego
•    2,5 łyżki pasty tahini
•    2 papryczki chili lub więcej, jeśli lubisz ostrzejsze danie
•    sól

To przepyszna słodko-ostra propozycja na lunch lub kolację. Czas przygotowania to 20 minut, a smak niezapomniany! Wystarczy kilka składników, w tym łącznik w postaci prawdziwego cukru trzcinowego, np. Dark Muscovado Diamant, papryczki chilli i sos sojowy, a także pałeczki – dzięki którym poczujesz się jak w podróży po Chinach. Na początek, umyj dokładnie ogórki i oczyść je, potem posyp solą i rozgnieć, rolując. Odstaw na 5 minut, by pozbyć się nadmiaru wody. Pamiętaj, że im dłużej je zostawisz w soli, tym bardziej miękkie będą. W międzyczasie pokrój papryczki, dodaj do nich pozostałe składniki, tj. sezam, cukier trzcinowy Diamant, sos sojowy, ocet oraz pastę tahini. Wyłóż ogórki na talerz, dodaj do nich powstały sok – podawaj z sezamem i ziołami.

Smaki świata – za co odpowiadają i jak zmieniają danie? 

Człowiek rozróżnia cztery smaki: gorzki, słodki, słony i kwaśny, choć mówi się, że piątym smakiem jest umami. Każdy z nich odpowiada za inne walory smakowe, na każde z nich mamy w danej chwili ochotę lub nie. A za co odpowiadają i jak wpływają na nas po posiłku? 
Jemy coraz mniej „gorzkich” produktów, uważając je za niesmaczne. A przecież gorzki smak pobudza receptory kubków smakowych i ma wiele pozytywnych właściwości – wywołuje w naszych ustach efekt łagodzenia smaku. Mówi się, że łagodzi też gorączkę, a nawet ma właściwości usuwania obrzęków. Po gorzkie produkty, takie jak rabarbar, cykoria, karczochy, rukola, rzodkiew czy jarmuż sięgamy wtedy kiedy odczuwamy skutki niestrawności. Gorzkie smaki od zawsze były składnikiem medycyny ajurwedyjskiej i chińskiej, ponieważ działają oczyszczająco, stymulują układ odpornościowy i metabolizm. Gorzki smak dobrze łączy się ze słonymi przyprawami.

Słodki smak zaś jest przez wszystkich kochany – poznaliśmy go bowiem jako pierwszy smak będąc dzieckiem. Słodki smak działa łagodząco, spowalniająco i tonizuje smak potrawy, zwłaszcza w pikantnych potrawach. W przypadku zmęczenia, cukier w dużej dawce dodaje energii i wzmacnia, z drugiej zaś, jako przyprawa i element potrawy, relaksuje i wycisza. Słodkimi przyprawami, często stosowanymi w kuchniach orientalnych, są liście stewii, szafran, kardamon, przyprawy korzenne takie jak cynamon, goździki, ale i cukier trzcinowy. Dobrze łączą się one ze smakami ostrymi, cytrynowymi, orzeźwiającymi, np. chilli, kolendrą, imbirem czy tymiankiem, czosnkiem czy pieprzem Malagueta.

Najsłodszy zagraniczny deser? Malva Pudding z RPA, pyszność której nie znacie! Inspiracja: trzcinowy.diamant.pl

Słony smak to jeden z najbardziej nam znanych i lubianych. Słone potrawy nie tylko pobudzają apetyt, przyspieszając trawienie. Przyprawy i produkty słone poprawiają sprawność umysłu, ale i działają moczopędnie. W nadmiarze jednak słone smaki orientalne szkodzą, doprowadzając do wzrostu ciśnienia krwi, zatrzymując wodę w organizmie oraz powodują ospałość i podirytowanie. Naturalnymi produktami słonymi są owoce morza, sole i algi morskie. Słony smak jeśli zostanie „przedawkowany” potrafi bardziej zepsuć smak potrawy, aniżeli poprawić. Co ważne słony smak, w przeciwieństwie do gorzkiego czy słodkiego, wyczujemy zawsze – wszystko to przez rozmieszczenie receptorów smakowych – w przypadku smaku słodkiego mieszczą się one na koniuszku języka, w przypadku gorzkiego u jego nasady. Smak słony rozmieszczony jest z kolei na całym języku. Orientalny smak, który tak kochają Polacy to ten określany mianem bulionowego, glutaminianowego, lekko słonawego rosołu – nazywa się on smakiem umami. Został wyodrębniony przez japońskiego chemika, według którego umami znacznie różni się od smaku słonego, mimo że dla wielu oba smaki są niemal identyczne. Smak umami idealnie równoważy i wzmacnia doznania smakowe, zwłaszcza kiedy zastosowany jest do przyprawiania mięs i wędlin, ryb, grzybów i… pomidorów.

Smak kwaśny, także często spotykany w kuchni orientalnej, idealnie łączy się z wcześniejszymi – zwłaszcza słonymi i ostrymi. Dania o kwaśnych smakach mają o wiele mniej kalorii, niż inne smaki. Mają też sporo minerałów i flawonoidów. Przykładem mogą być kiszonki kimchi, oczyszczające przewód pokarmowy, wzmagające apetyt i usprawniające trawienie. Dobrze łączyć go z aromatycznymi ziołami, np. pietruszką czy słodkimi przyprawami lub miodem.

***
Przykłady idealnie połączonych smaków znajdziemy na stronie www.trzcinowy.slodkielaczy.pl. Marka Diamant, łącząc najsłodszą przyprawę – cukier trzcinowy – z daniami świata, udowadnia w najnowszej akcji #trzciNOWY ŚWIAT, że słodko-ostre potrawy to duet doskonały, choć nie tylko. W ramach kampanii Diamant zachęca do łączenia cukru trzcinowego z daniami wytrwanymi, ale i odkrywa nieznane, zagraniczne desery takie jak Malva Pudding z RPA czy argentyńskie ciasteczka Alfajores. Wystarczy jedna paczka cukru Diamant i dziesiątki kulinarnych wariacji gwarantowane!

Diamant ma najszerszą na polskim rynku ofertę cukrów trzcinowych – można go kupić w wersji standardowej Dry Demerera, drobnej, w postaci cukru pudru trzcinowego, ciemnego cukru Dark Muscovado z największą ilością melasy czy złocistego syropu trzcinowego. Są także trzcinowe saszetki czy cukier trzcinowy w kostkach. W ramach kampanii #trzciNOWYŚWIAT dostępny jest także konkurs z wyjątkowymi nagrodami – pokaż podróż po smakach cukru trzcinowego, wrzuć zdjęcie z widocznym produktem trzcinowym marki Diamant na profilu Facebook oraz Instagram, a możesz powalczyć o wartościowe urządzenia kuchenne marki Bosch oraz Philips! Do wygrania są także zestawy produktów marki Diamant. Konkurs trwa do 18 października 2020 r.