AdvertisementJakie mięso nadaje się na grilla i gdzie je najlepiej kupić?

Na grillu można właściwie przygotować każdy rodzaj mięsa. Klasyką polskiej biesiady przy ruszcie jest kiełbasa i karkówka. Dbający o linię wybierają chudszego kurczaka i indyka lub ryby i owoce morza. Możliwości są jednak nieograniczone, a sukces zależy jedynie od wyboru dobrej jakości mięsa, jego właściwego przygotowania oraz odpowiedniego czasu obróbki. Jeśli będziemy przestrzegać kilku zasad grillowania, uzyskamy soczystą, aromatyczną potrawę bez ryzyka jej wysuszenia i przypalenia. Jakie mięso wybrać, aby uniknąć grillowego banału i zaskoczyć współbiesiadników? Oprócz znanej wszystkim karkówki, zaserwujmy:
•    schab,
•    szynkę,
•    łopatkę,
•    wołowe steki.
Przygotowania zacznijmy od świadomych zakupów. Najlepiej wybrać zaufany sklep z mięsem dostępnym na wagę oraz możliwością poproszenia obsługi o fachowe porcjowanie. Dzięki temu będziemy mogli lepiej ocenić jakość oraz będziemy mieć pewność, że dany kawałek został pokrojony profesjonalnie, we właściwy sposób i równo (a więc równomiernie upiecze się na grillu). W Delikatesach Centrum możemy m.in. poprosić o krojenie na kawałki lub kotlety czy steki.
Jakie powinno być mięso na grilla? Najlepiej, aby miało średnią ilość białych przerostów tłuszczu, które pod wpływem temperatury nawilżą potrawę, nadadzą jej smaku i soczystości. Unikajmy kupowania tuszek z tłuszczem o barwie żółtej, ponieważ świadczy to o nieświeżości. Mięso powinno mieć jednolity, naturalny kolor i nie ociekać wodą. Przebarwienia mogą świadczyć o niewłaściwej hodowli. Kupując z tzw. lady będziemy mieć pewność, że wybierzemy świeży kawałek odpowiedni do planowanej przez nas potrawy.

Schab z grilla – co zrobić, żeby nie był suchy

Może się wydawać, ze schab to wymagające i trudne do przygotowania mięso, ponieważ nie zawiera aż tak dużej ilości tłuszczu i może wyjść suchy, twardy i niesmaczny. Jeśli jednak będziemy właściwie kontrolować temperaturę na ruszcie i nie przytrzymamy na nim mięsa zbyt długo, uzyskamy delikatne kotleciki. Jak je przygotować?
Schab wieprzowy należy marynować w mieszance tłuszczu (np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy), nabiału (np. jogurt, mleko, kefir) oraz kwasu (np. sok z cytryny, ocet winny, ocet balsamiczny, wino), które zmiękczą jego strukturę. Dla nadania smaku możemy dodać także zioła i ulubione przyprawy. Najlepiej, aby mięso spędziło w takiej mieszance od kilku do kilkunastu godzin. Możemy dodatkowo nakłuć kotleciki przy użyciu specjalnych nożyków. Pamiętajmy też, aby na pół godziny przed grillowaniem, wyjąć mięso z lodówki, aby nabrało ono temperatury pokojowej. Schab powinien spędzić na ruszcie około 5 minut z każdej strony (na średnim ogniu). Podczas grillowania nie powinniśmy dociskać go, ani kaleczyć widelcem. Do przewracania lepiej użyć szczypiec lub łopatki.

Szynka wieprzowa z grilla – jak ją przygotować?

Równie smaczne steki przygotujemy także z szynki wieprzowej. Postępujemy z nią podobnie, jak w przypadku schabu: marynujemy przez około 8-12 godzin, układamy na ruszcie mięso w temperaturze pokojowej i pilnujemy średniego ustawienia temperatury. Czas to także około 5 minut z każdej strony. Jeśli chcemy zrobić większe wrażenie na gościach, możemy także grillować szynkę w całości. W takim wypadku zamarynowane mięso powinniśmy ustawić na grillu obrotowym lub rożnie na około 2 godziny. Pod koniec warto posmarować je mieszanką przypraw, masła oraz miodu lub cukru, dzięki czemu uzyskamy chrupiącą skórkę.

Jak grillować łopatkę wieprzową?

Inną alternatywą dla znanej karkówki jest łopatka wieprzowa. Ten rodzaj mięsa również lubi długie marynowanie w mieszaninie tłuszczu, kwasu i nabiału oraz aromatyczne, silne przyprawy, np. oregano, zioła prowansalskie lub majeranek i czosnek. Nadaje się również do przygotowania szaszłyków. Łopatka w formie kotletów powinna spędzić na grillu około 5-7 minut. Będzie gotowa, kiedy wytopi się tłuszcz, a mięso będzie wysmażone, ale nie przepieczone.

Grillowany stek wołowy – jak go zrobić?

Na grillu możemy przygotować również eleganckiego steka – prawdziwego króla wśród potraw mięsnych. W tym wypadku warto jeszcze bardziej zwrócić uwagę na jakość kupowanego mięsa, ponieważ to właśnie od niej zależeć będzie finalny efekt. Idealna wołowina na steki powinna:
•    być sezonowana w odpowiednich warunkach (temperatura, wilgotność) – tylko taka odpowiednio skruszała;
•    mieć ciemnofioletową barwę i marmurkowatą strukturę z licznymi przerostami tłuszczu. Unikajmy tej różowej i bladej, chudej;
•    pochodzić od ras krów mięsnych, a nie mlecznych. Dobre rasy to np. Hereford, Red i Black Angus, Czerwona Polska, Najdroższa będzie japońska Kobe i Wagyou;
•    być z polędwicy, antrykotu, rostbefu, łopatki;
•    być pokrojona przez profesjonalistę;
•    być pokrojona na plastry o grubości nie mniejszej niż 2,5 cm. Im grubsze, tym czas grillowania dłuższy, ale stek bardziej soczysty. Nie powinno się go szarpać, ani rozbijać;
Szlachetnego mięsa wołowego nie powinniśmy marynować, ponieważ najważniejszy ma być jego naturalny smak. Natrzyjmy go jedynie oliwą z oliwek, a podając, połóżmy na nim kawałek masła (może być ziołowe lub czosnkowe).
Steki wołowe najlepiej przez około 2-2,5 minuty grillować z każdej strony na wyższej temperaturze pod pokrywą (nie należy jej otwierać bez potrzeby). Następnie przekładamy mięso na niższą temperaturę i grillujemy do pożądanego stopnia wypieczenia. Najłatwiej sprawdzić go przy pomocy termometru kuchennego. Krwisty to temperatura około 48 stopni, średnio krwisty około 52 stopni, średnio wypieczony 56 stopni, wypieczony 65 stopni. Po upieczeniu nie powinniśmy od razu kroić steków, ponieważ utracimy pyszny sok. Dajmy mięsu odpocząć w temperaturze pokojowej przez około 10 minut.

Jak urozmaicić grilla? Połóż rybę na ruszt

Ciekawe potrawy z grilla wcale nie muszą być przygotowane z mięsa. Jeśli chcemy ograniczyć ilość spożywanego tłuszczu zwierzęcego, zdecydujmy się na ryby, które po położeniu na ruszcie zyskują nowy aromat, kuszą przypieczoną skórką i aksamitnym wnętrzem. Wystarczy kilka plasterków cytryny, koperek, mięta, melisa, trawa cytrynowa lub kolendra oraz szczypta soli i pieprzu, aby podkreślić smaki. Na grilla najlepszy będzie łosoś, pstrąg, halibut lub makrela. Najlepsze będą świeże, a nie mrożone. Dzwonka i ryby w całości powinny spędzić na ruszcie około pół godziny. Jeśli grillujemy filety, wystarczy 15-20 minut.