W kuchni indyjskiej i orientalnej podstawę stanowią przyprawy. Zazwyczaj są to produkty niezwykle aromatyczne, rozgrzewające i dodające energii. Ich intensywny smak i aromat to także niezbędny składnik kuchni wegetariańskiej i wegańskiej. Dzięki kurkumie, kuminowi czy kolendrze posiłki będą nie tylko smaczne, ale także zdrowe. Oprócz standardowych przypraw, warto korzystać z mieszanek. Takie zestawy przypraw są szczególnie popularne w kuchni indyjskiej. Jednak korzysta się też z nich w kuchni izraelskiej, a nawet chińskiej. Dobrze dobrane przyprawy ułatwiają gotowanie. Warto pamiętać, że mieszanki przypraw są specjalnie skomponowane, a proporcje wyważone. Przy zakupie warto czytać etykiety. Wtedy będziemy mieli pewność, że skład bazuje jedynie na ziołach i przyprawach.

Zestaw przypraw orientalnych

Kuchnia indyjska to dania, które są doprawiane aromatycznymi przyprawami. Są to połączenia niezwykle różnorodne i łączące w sobie wiele smaków. Najpopularniejsze potrawy o nazwie curry doprawiane są mieszanką przypraw o tej nazwie. Jednak potrawy typu curry to także dania przygotowywane z połączenia takich przypraw jak: kardamon, goździki, cynamon, kurkuma, kolendra, kminek, kmin rzymski i ostra papryka. Popularne są mieszanki przypraw curry sprzedawane są w formie pasty lub proszku. Poza curry znane są również zestawy przypraw określanych jako masala. Wyróżniamy 4 rodzaje:. 

  • Garam Masala - jedna z podstawowych mieszanek kuchni indyjskiej, której składniki i ich proporcje różnią się między sobą w zależności od rejonu. Za podstawowe składniki uznaje się: kmin rzymski, kolendra, kardamon, czarny pieprz, cynamon, goździki, gałka muszkatołowa oraz liście laurowe. W przeciwieństwie do innych mieszanek garam masalę dodaje się do potrawy dopiero pod koniec gotowania.
  • Chaat Masala - w skład tej mieszanki przyprawowej wchodzą: prażony kmin rzymski, suszone mango, czarny pieprz, czarna sól oraz imbir. Służy do przyprawiania smażonych przekąsek, sałatek, ale także koktajli owocowych.
  • Hara Masala - łagodna zielona pasta, zawdzięczająca swój kolor obecności świeżych liści kolendry i mięty. Stosowana jako dodatek do prostej potrawy z warzyw strączkowych - dahl. Świetnie komponuje z mlekiem kokosowym oraz warzywami.
  • Madras Masala - mieszanka przypraw suchych i mokrych składników. W jej skład wchodzą: kmin rzymski, czarny pieprz, kurkuma, chilli, sól i kolendra. Przyprawy suche są prażone, mielone, a następnie dodaje się do nich olej oraz świeży czosnek i imbir.

Poza masalą i curry kuchnia orientalna zawiera jeszcze trzy znaczące połączenia przypraw. Każde z nich nada się do przyrządzenia rozgrzewających zup, pożywnych gulaszy i sycących mięs z grilla. Ponadto warto pamiętać, że dania kuchni roślinnej z ich zastosowaniem również będą miały wyrazisty smak.

  • Panch Phoron - inaczej “pięć przypraw”, to mieszanka kozieradki, kopru, czarnuszki, kuminu i gorczycy. Zwykle podsmaża się ja na oleju, a następnie dodaje do potrawy. Świetnie komponuje się z warzywami oraz daniami z soczewicą.
  • Ras el Hanout - mieszanka zawierająca w swoim składzie aż 30 różnych przypraw. Przypominająca nieco mieszankę stosowaną do potraw curry, zarówno pod względem intensywnego smaku, jak i koloru. Jest przyprawą bardzo uniwersalną i może być dodana praktycznie do każdej potrawy. Świetnie sprawdzi się również jako dodatek do ryżu lub kaszy kuskus.
  • Harissa - mieszanka przyprawowa, której podstawę stanowi chilli. Jest dodawana do zup, kuskusu, a także purée  ze świeżych pomidorów.

Przyprawy kuchni orientalnej - skład

Kuchnia orientalna to także zaatar. Znana mieszanka przyprawowa stosowana między innymi na terenie Izraela. W jej składzie znajdziemy oregano, majeranek, sumak, tymianek, sezam i sól. Ta przyprawa często stosowana jest do baraniny, zup i pieczonych warzyw. Trudno się oprzeć tym potrawom doprawionymi na bliskowschodnią nutę. Kolejną kuchnią korzystającą z interesujących połączeń jest kuchnia arabska. Na przykład kuchnia marokańska korzysta z dużej ilości suszonej mięty., wody różanej i szałwii. Suszoną miętę łączy się z pieprzem i dodaje na przykład do sałatek.