Płatki drożdżowe smakują podobnie jak suszone mięso. Z tego powodu często są używane w kuchni wegańskiej jako zamiennik sera. Wystarczy szczyptę płatków drożdżowych wymieszać ze zmielonymi migdałami, aby cieszyć się posypką przypominającą strukturą parmezan.

Płatki drożdżowe-właściwości

Płatki drożdżowe to suszone, nieaktywne drożdże. W przeciwieństwie do świeżych drożdży nie fermentują w układzie pokarmowym, ale za to dostarczają nam mnóstwo witamin, mikro- i makroelementów. Największą zaletą, jaką mają płatki drożdżowe nieaktywne, jest wysoka zawartość białka – aż 50%! Poza tym zawierają m.in. witaminy z grupy B, magnez, potas, fosfor, błonnik, żelazo oraz kwas foliowy. To dzięki swojej zawartości odżywczej płatki drożdżowe są tak cenione w kuchni wegańskiej. Ich regularne spożywanie pozwala zachować zdrowy wygląd cery, włosów i paznokci. Regularnie spożywane płatki drożdżowe regulują pracę układu pokarmowego. Osoby z niestrawnością mogą częściej sięgać po płatki drożdżowe nieaktywne. Uważa się, także że płatki drożdżowe wpływają na wzmocnienie odporności organizmu.

Zobacz także:   przepisy na jagodzianki 

Płatki drożdżowe-zastosowanie w kuchni

Niepozorne, konsystencją płatki drożdżowe nieaktywne przypominają bułkę tartą lub kaszkę kukurydzianą. Płatki drożdżowe świetnie sprawdzają się jako zagęstnik do zup i sosów. Nawet jedna łyżeczka potrafi sprawić, że nasze danie nabierze kremowej konsystencji. Drożdże nieaktywne stosuje się też jako dodatek do wegańskich serów przypominających pleśniowe i żółte. Płatki drożdżowe zblendowane z orzechami i oliwą z oliwek świetnie sprawdzą się jako zamiennik sera żółtego. Oczywiście nie rozpuszczą się na upieczonej pizzy, ale smakiem dorównują „oryginałowi”. Makaron posypany płatkami drożdżowymi smakuje podobnie do podanego z parmezanem. Lekko słony, serowy smak płatków świetnie sprawdzi się także jako dodatek do tofucznicy czy wegańskiego pesto. My polecamy płatki drożdżowe do pasty z fasoli i cieciorki la kiełbasa.

Ponadto płatki drożdżowe nieaktywne można dodawać do płatków śniadaniowych, do zup, do wegańskich pasztetów, koktajli, sałatek oraz past na kanapki.

Gdzie kupić płatki drożdżowe?

Płatki drożdżowe są coraz łatwiej dostępne. Popularność płatków drożdżowych rośnie wraz ze zwiększeniem wiedzy na temat kuchni roślinnej. Płatki drożdżowe można je dostać w sklepach z wegańskimi produktami, sklepach ekologicznych i niektórych sklepach z żywnością orientalną. Płatki drożdżowe nieaktywne pojawiły się także w niektórych supermarketach na działach ze zdrową żywnością. Jednak coraz łatwiej kupić płatki drożdżowe w sklepach internetowych oferujących produkty dla wegetarian i wegan. Najczęściej płatki drożdżowe można kupić w opakowaniach po 150 g lub 200 g.

Jak zrobić płatki drożdżowe?

Płatki drożdżowe powstają w procesie suszenia drożdży świeżych w temperaturze około 40° Celsjusza. Celem tego działania jest pozbawienie drożdży możliwości fermentacji. Dzięki temu można skupić się na wyjątkowym smaku płatków drożdżowych. Do przygotowania płatków drożdżowych w domowej kuchni należy wziąć dwie kostki świeżych drożdży (200 g) i odstawić do osiągnięcia temperatury pokojowej. Następnie należy je pokroić na plastry lub pokruszyć do miski. Następnie dodajemy 6 łyżek stołowych ciepłej wody i szczyptę cukru. Składniki należy wymieszać i odstawić przykrywając gazą na godzinę. W tym czasie co 20 minut należy dosypać po szczypcie cukru. Masę drożdżową, gdy podwoi objętość należy wylać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Masę należy wstawić do nagrzanego piekarnika do 190° Celsjusza i piec przez 10 minut. Piekarnik należy wyłączyć i wystudzić masę na płatki drożdżowe. Następnie należy rozgrzać piekarnik do 110° Celsjusza i suszyć przez około godzinę. Na koniec studzimy i rozkruszamy domowe płatki drożdżowe za pomocą blendera.

Zobacz też: jagodzianki z lukrem i kruszonką