Tak, finalnie większość tego plastiku trafia do wód. Ostatni numer National Geographic przeczytałam cały za jednym posiedzeniem, od deski do deski. Jego tematem przewodnim jest plastik, który wypełnia oceany i morza, a także przewody pokarmowe morskich zwierząt – ryb i ptaków, a co za tym idzie… może trafiać na nasze talerze.

Tragiczne konsekwencje

Jeśli to do ciebie nie przemawia, wpisz na youtube: ocean plastic. W wynikach znajdziesz wiele filmów, które nie pozwolą ci zasnąć - drastycznie pokażą, jak butelki, nakrętki i plastikowe słomki krzywdzą ptaki żywiące się do tej pory morskimi rybami, które przez pomyłkę często nurkują po odpady.

Niektóre kraje na świecie zabroniły już używania plastikowych naczyń i toreb, a więc polska obowiązkowa opłata za każdą torbę, która tak oburza wiele osób, to dopiero maleńki krok w kierunku ograniczenia użycia i produkcji plastiku. Niech nie zmyli was napis „biodegradowalna” na reklamówce – owszem, ma szansę się rozłożyć, ale nie zaraz, natychmiast i nie w jakichkolwiek warunkach, na pewno nie w chłodnej wodzie oceanu i nie w przydomowym kompostowniku, jeśli nawet taki macie. Jak czytamy w czerwcowym numerze „National Geographic Polska”, biodegradowalny plastik rozkłada się w temperaturze 55 stopni Celsjusza, a więc niezbędny jest specjalny kompostownik przemysłowy, a ten – jak wiadomo – nie jest dostępny dla przeciętnego człowieka.

 

Plastik zrewolucjonizował i ułatwił nam życie. Dzięki niemu mamy lżejsze samochody i samoloty, inkubatory czy cieniutką folię przedłużającą świeżość żywności. Jednak plastik jednorazowego użytku zbyt szybko staje się śmieciem i zbyt łatwo przedostaje się do naszych ekosystemów wodnych. Co roku do oceanów trafia ponad 8 milionów ton plastiku! W odpowiedzi na ten kryzys National Geographic inicjuje projekt PLANETA ALBO PLASTIK?, którego celem jest znaczące zredukowanie ilości plastikowych odpadów, które lądują w oceanach. Start kampanii PLANETA ALBO PLASTIK? łączy się z premierą czerwcowego wydania magazynu, w którym jest rozbudowany reportaż o wpływie plastiku jednorazowego użytku na nasze środowisko oraz zdrowie. Zapraszamy do lektury i do śledzenia naszej strony national-geographic.pl oraz serwisów społecznościowych, gdzie wkrótce więcej materiałów i odsłon kampanii. WYBIERZ PLANETĘ. KAŻDY GEST MA ZNACZENIE. #planetaalboplastik #planetorplastic #natgeopl #natgeo

Post udostępniony przez National Geographic Polska (@natgeopl)

Kilka prostych zmian w walce z plastikiem

Wpływ plastiku na morskie ekosystemy to dla mnie kolejny argument za piciem niebutelkowanej wody. Choć lubię smak niektórych wód mineralnych, ogrom plastiku, który pojawia się w moim koszu, przeraża mnie i przytłacza tak mocno, że rzadko sięgam po butelkę w sklepie. Piję tę z kranu.

To też argument za używaniem wszelkich, byle nie plastikowych, sztućców i naczyń, podczas pikników, przyjęć przy grillu, wycieczek. Największą pułapką w tej walce z plastikiem są bowiem, wszelkie jednorazówki. I o ile torby z supermarketu coraz częściej wykorzystujemy kilkakrotnie, to słomek do napojów czy plastikowych kubków zużywamy po kilka na jednej imprezie. Na szczęście są już papierowe odpowiedniki, coraz szerzej dostępne.

Morza i oceany - lista wyzwań

Plastik to kolejny problem, z którym borykają się morza i oceany – oprócz niego, są przecież też inne zanieczyszczenia, a także przełowienie, czyli nadmierne, niezrównoważone połowy, które zaburzają funkcjonowanie morskich ekosystemów. Mądrze zarządzane łowiska to takie, w których w sieci trafia mniej ryb i nie ma w nich gatunków zagrożonych wyginięciem. Nie jest to takie oczywiste, bo jedna czwarta wszystkich sprzedawanych ryb pochodzi z nielegalnych źródeł. Organizacja pozarządowa MSC sprawdza to i przyznaje swój certyfikat markom, które wykorzystują dzikie ryby ze zrównoważonych połowów – niebieski znaczek MSC znajdziesz na słoiczku czy puszce ze śledziem kupionym w wielu sklepach i supermarketach. Zwracaj na to uwagę, bo czasem dwie marki „z tej samej półki” różni ten właśnie szczegół.  

Jeśli względy etyczne i ekologiczne do ciebie nie przemawiają, a widok brudnej plaży nie robi na tobie wrażenia, weź pod uwagę to, że twoich ulubionych krewetek czy pysznego sushi może wkrótce nie być. Jeśli uwielbiasz ryby i owoce morza na talerzu, myśl o nich. W przeciwnym wypadku wkrótce z mórz i oceanów wyłowimy tylko plastik.

Światowy Dzień Oceanów

8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów – to okazja do świętowania i edukacji. MSC zaprasza na obchody tego dnia w kilku miastach w Polsce. W wybranych ogrodach zoologicznych i instytucjach edukacyjnych zaprezentowana zostanie wystawa edukacyjna MSC, pokazująca prawdziwe rybackie historie:

  • Akwarium w Gdyni
  • Stacja Morska (fokarium) w Helu
  • Ogrod Zoologiczny w Poznaniu
  • Restauracja / klub na wodzie MIEJSCE w Porcie Czerniakowskim w Warszawie
  • Ogród Zoologiczny w Warszawie
  • Ogród Zoologiczny we Wrocławiu
  • Hydropolis we Wrocławiu

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj na national-geographic.pl: 10 szokujących faktów na temat plastiku i 50 krajów rusza do walki z plastikiem