Stół to w okresie świąt najważniejszy mebel w domu. To przy nim zasiadamy do wigilijnej kolacji, przy nim jemy świąteczne śniadanie, a potem uroczysty obiad. Stół zawsze będzie symbolem wspólnoty, wyjątkowych relacji łączących biesiadników. Świąteczne dekoracje, którymi go ozdobimy mają jedynie podkreślić ważność i niecodzienność okazji, przy której się spotykamy. 

Dekoracje stołu - zacznij od podstaw

Nakrywanie stołu zaczynamy od obrusu. Koniecznie połóżmy pod nim trochę sianka - dawniej wierzono, że zapewni ono dobrobyt dla domowników. Wybierając świąteczny obrus kierujmy się zarówno wyglądem, jak i funkcjonalnością. Pamiętajmy, że przy stole zasiądą też dzieci, a spranie z materiału czerwonego barszczu nie należy do najłatwiejszych. Oprócz klasycznych jednokolorowych obrusów, warto zwrócić uwagę na te ze świątecznymi wzorami. Jeśli nie chcemy przykrywać całego stołu zdecydujmy się na bieżnik na środku lub eleganckie podkładki dla każdego gościa. 

Świąteczne dekoracje - piękna zastawa

Głównym elementem świątecznego stołu jest zastawa. Wbrew pozorom nie bez znaczenia jest, w jakiej wazie podamy grzybową i czy do ryby będą specjalne sztućce. Użyjmy akcesoriów, które na co dzień są schowane głęboko w szufladach i czekają na swój moment, takich jak koziołki, czyli podstawki pod sztućce czy podstawki pod kieliszki. Więcej o naszych sposobach na nakrycie stołu przeczytacie tutaj: Świąteczny stół - jak sprawić, by wyglądał idealnie?

Jeśli zdecydujemy się na bogate dekoracje, wybierzmy prostą, białą zastawę lub taką z delikatnym zdobieniem. Z drugiej strony, naczynia z wzorem bombek, choinek, mikołajów są takie cudne! Warto zaopatrzyć się w kilka i użyć np. do zaserwowania świątecznych ciast.

Stół na święta - ze świecami!

Dla nas najważniejszym elementem świąt jest światło. Czy to z lampek na choince, czy ze świec na stole. Ważne, żeby w tym szczególnie uroczystym czasie światło było nastrojowe i tworzyło odpowiedni nastrój. Dlatego właśnie tak bardzo lubimy świece. Możecie wyeksponować je na stole w świeczniku, postawić bezpośrednio na blacie lub wykorzystać tealighty włożone do środka np. urokliwego ceramicznego domku. 

Szukając dekoracji na stół warto też rozejrzeć się za modnymi ostatnio świetlnymi girlandami, które pięknie wyglądają i są w stanie zastąpić nawet bardzo wyszukane dekoracje.