Ten przepis to prawdziwa sentymentalna podróż w czasie, gdyż szczytem popularności lodów wodnych były lata 90. Prostota i błyskawiczny czas wykonania sprawiły, że ten owocowy deser podbił serca i to nie tylko to dziecięce. Przepis podstawowy to zaledwie kilka składników, które możemy modyfikować na setki sposobów, dlatego takie lody nigdy się nie nudzą.

Jak wodne lody to tylko z dobrej wody


Bazą przepisu na lody wodne jest oczywiście dobrej jakości woda. Naszym sprzymierzeńcem w walce o najwyższą jakość wody będzie porządny dzbanek filtrujący. Na rynku dostępnych jest wiele modeli o najróżniejszych kształtach i kolorach. Jak wybrać tani i dobry dzbanek do filtracji wody? Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na pojemność, materiał z jakiego dzbanek jest wykonany oraz rodzaj wkładu filtrującego. Warto też kierować się względami ekonomicznymi, czyli wziąć pod uwagę nie tylko jednorazowy koszt zakupu dzbanka, ale i późniejsze koszta wymiennych filtrów. 

Lody wodne – dużo smaku, mało kalorii


W przeciwieństwie do kremowych lodów, pełnych żółtek i śmietany, wodne lody możemy zajadać bez ograniczeń. Ten mroźny przysmak jest znacznie bardziej dietetyczny, a wręcz niskokaloryczny. Domowe lody, pełne świeżych owoców to samo zdrowie, a ich wartość kaloryczna jest znikoma. Takimi lodami możemy więc zajadać się zupełnie bezkarnie, gdyż większość z nich ma poniżej 150 kalorii. Średnie lody wodne mają około 90 kcal.

Foremki do zadań specjalnych


Jak przygotować lody wodne? Z pomocą przychodzą nam rozmaite formy. Na rynku znajdziemy szeroką gamę foremek, wykonanych w różnych materiałów. Najpopularniejsze są takie z silikonu i plastiku, ale do możemy postawić także na modele ze szkła lub stali. Klasycznym i najczęściej spotykanym na sklepowych półkach kształtem są podłużne pojemniczki, z wytłoczonym miejscem na patyczek. Jeszcze ciekawsze lody wodne możemy wyczarować przy pomocy zabawnych foremek o nietypowych kształtach. W sklepach znajdziemy mnóstwo modeli foremek w kształcie owoców, zwierzątek czy bajkowych postaci. Niezależnie od tego, na jaką formę się zdecydujemy, proces przygotowywania lodów wodnych jest zawsze tak samo łatwy i szybki. Wystarczy napełnić foremkę płynem i włożyć patyk. Po zamrożeniu, chwytamy za patyczek i wyciągamy gotowego loda.

Nie tylko na patyku, czyli lody wodne w folii i kuli

Jeśli zależy nam na bardziej spektakularnych opcjach, możemy przygotować lody wodne kulki. Taki zamrożony deser w formie kuli z pewnością zaskoczy wszystkich gości. Do tego spektakularnego efektu potrzebna będzie tylko otwierana forma w kształcie bombki. Natomiast jeśli nie chcemy zaopatrywać się w specjalne foremki, możemy skorzystać również z jednorazowych woreczków. W takim wypadku nie potrzebujemy także patyczków, gdyż nasze lody będziemy wyciskać wprost z folii. Wyciskane lody wodne z pewnością przypadną do gustu wszystkim małym smakoszom, którzy mogą złapać je i zjeść w biegu. Przygotowując lody wodne w folii, należy bardzo ostrożnie układać napełnione płynem foremki w zamrażarce, aby się nie rozlały. Po zamrożeniu możemy przechowywać je przez długi czas, dzięki czemu zawsze mamy w pogotowiu orzeźwiający, owocowy deser.

Do wyboru do koloru, czyli co dodać do lodów wodnych?


Domowe lody wodne możemy zrobić w niezliczonych wariantach smakowych. Lody wodne cytrynowe, pomarańczowe, arbuzowe, truskawkowe, a może o smaku coli? Owocowych kombinacji jest mnóstwo, a ogranicza nas tylko nasza kreatywność. Do wyboru mamy dwie opcje, domowe lody wodne z soku bądź na bazie wody. Kolejnym krokiem jest wsad owocowy, w postaci całych owoców, ich kawałków lub zmiksowanego musu. Do wypełnionych płynną bazą foremek wrzucamy kawałki truskawek, ananasa, arbuza czy melona. Dorzucenie do foremek całych owoców, takich jak porzeczki, maliny, winogrona czy poziomki, oprócz walorów smakowych, zapewni też lodom piękny wygląd. Oprócz owoców, do takich foremek możemy wrzucić też świeże zioła, na przykład miętę, melisę, szałwię lub nawet bazylię.

Jak zrobić lody wodne? Prosty przepis na orzeźwiający deser


Aby przygotować pyszne wodne lody we własnej kuchni, wystarczy wlać do foremek wodę, sok, lub zmiksowany mus z ulubionych owoców. Taką bazę możemy oczywiście dosłodzić i wzbogacić różnymi dodatkami smakowymi, takimi jak wiórki kokosowe czy garść nasion chia. W wersji dla dorosłych, do owocowej bazy możemy wlać odrobinę ulubionego alkoholu. Następnie do foremek wypełnionych płynem dorzucamy kawałki owoców, a do tego, jeśli lubimy, świeże listki ziół. Przygotowując lody dla najmłodszych, możemy wrzucić do foremek kilka żelkowych misiów. Wypełnione foremki wkładamy do zamrażarki i zostawiamy tam na około 4 godziny. Po tym czasie domowe lody wodne są już gotowe!