Kurkuma – właściwości i charakterystyka

Kurkuma ma kolor jaskrawej ochry i egzotyczne pochodzenie. Bez kurkumy trudno wyobrazić sobie prawdziwe indyjskie danie. Ale ten skromnie wyglądający korzeń byliny z rodziny imbirowatych ma znacznie więcej zastosowań. Od ponad 4500 lat korzeń kurkumy jest używany w medycynie w krajach tropikalnych – szczególnie w Indiach i Indonezji, gdzie się go uprawia. Pojawiał się już w jednych z najwcześniejszych znanych zapisów dotyczących roślin o właściwościach leczniczych. Kurkuma odgrywa ważną rolę w ajurwedzie, starohinduskiej sztuce ziołolecznictwa, gdzie przypisuje się jej właściwości wzmacniające i rozgrzewające organizm. Kurkuma jako korzeń jest stosowana w celu poprawy funkcjonowania trawienia, regulacji miesiączki, łagodzenia objawów artretyzmu i równoważenia metabolizmu. Kurkuma ma liczne właściwości lecznicze. Kurkuma może być też używana jako środek przeciwzapalny i przeciwbakteryjny na kaszel i przeziębienie albo nakładana na skórę przy oparzeniach, skaleczeniach i siniakach. Korzeń kurkumy i jej uzdrawiające moce były przedmiotem ponad 5600 prac badawczych. Te najnowsze wyniki badań skupiają się na przeciwnowotworowych właściwościach kurkuminy, która jest głównym składnikiem kurkumy. Wykazano, że korzeń kurkumy jest silnym antyutleniaczem, ma działanie przeciwzapalne i może zmniejszać ryzyko chorób serca, cukrzycy, alzheimera, udaru i nowotworu. Żółty kolor poprawia funkcjonowanie mózgu i poprawia nastrój. Dodając do jedzenia kurkumę, dajesz sobie... więcej radości!

Kurkuma – jak stosować

Zwiększenie codziennej dawki kurkumy to (nie tylko) naszym zdaniem świetny pomysł. Codzienne spożywanie co najmniej 1/4 łyżeczki mielonej lub 6 mm kłącza świeżej kurkumy wspomaga prawidłowe funkcjonowanie jelit i poprawia ogólne samopoczucie. Dowód? Wypróbuj „shota” przygotowanego w wyciskarce wolnoobrotowej. Wystarczy wrzucić do niej świeże kłącze kurkumy wraz z jedną cytryną i dwiema marchewkami i gotowe!

Kurkuma - jak jeść?

Kurkuma jest dość ostra i gorzka, co sprawia, że doskonale nadaje się do pieczonych warzyw, sosów sałatkowych i, rzecz jasna, do bogato przyprawionych curry i zup. Korzeń kurkumy dobrze łączy się z miodem, dzięki czemu może być stosowana do deserów, pieczeni, śniadań, a nawet do lodów. Ponadto zrobicie pyszne ogórki z kurkumą. Plus, używana ostrożnie (nie zafarbuj się na żółto!), jest też doskonałym naturalnym składnikiem kosmetyków. Nie myśl więc o kurkumie tylko jako o przyprawie. Po trawieniu kurkumy nasza wątroba chce ją „wyrzucić” z organizmu. Kiedy łączysz ją z czarnym pieprzem, zawarta w nim piperyna o 2000% zwiększy szansę wchłonięcia kurkuminy. Udowodniono także, że ten duet obniża poziom cholesterolu, poprawia metabolizm, zwalcza ból i stany zapalne, wspomaga walkę z otyłością i cukrzycą, leczy wrzody układu trawiennego i poprawia pamięć u chorych na alzheimera. Słowem: robi kawał naprawdę dobrej roboty. Dlatego oprócz korzenia w kuchni, warto wybierać produkty, które w swojej składzie również mają kurkumę.

Kurkuma w kuchni - zjedz korzeń

Mielona kurkuma pozyskiwana jest z kłączy. Korzeń kurkumy jest oczyszczany, gotowany, suszony i wreszcie przetwarzany na proszek. Świeże kłącze kurkumy może być też jedzone na surowo. Kurkuma jako korzeń ma nieco słodszy smak niż proszek, ale można go używać podobnie jak świeży korzeń imbiru – zetrzeć bezpośrednio do dania, spożywać z tłuszczem (np. soją) albo dodać do herbaty.

Kurkuma - pozbądź się plam

Kurkuma ma mały feler: barwi wszystko wokół na intensywnie żółty kolor. Sok z cytryny lub biały ocet pomogą usunąć kolor z naczyń i blatów. Z rąk pozbędziesz się go, delikatnie szorując je cukrem z niewielką ilością wody – przy okazji zrobisz sobie naturalny piling.

Muesli dr. Birchera z miodem z kurkumą

Kurkuma to także świetny składnik na przygotowanie zdrowego śniadania. Wystarczy do ulubionej owsianki dodać łyżkę miodu z kurkumą lub przygotować muesli dr. Birchera z siekanymi owocami i orzechami.

Składniki na 2 porcje:

Na miód z kurkumą:

  • 50 g oleju kokosowego
  • 150 g surowego miodu
  • 2 łyżeczki mielonej kurkumy
  • 1/4 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu

Na muesli:

Najpierw przygotuj miód z kurkumą: podgrzej olej kokosowy, aby całkowicie się roztopił. Dodaj do miski z miodem, kurkumą i pieprzem. Dokładnie wymieszaj. Przelej do szklanego słoika i przechowuj w temperaturze pokojowej. Wieczorem przed podaniem w dużej misce wymieszaj płatki owsiane, nasiona, cynamon, mleko migdałowe, wodę i ekstrakt waniliowy, a następnie schłódź przez noc w lodówce – to baza muesli dr. Birchera.Rano zetrzyj jedno jabłko i zmieszaj z płatkami owsianymi, sokiem z limonki, jogurtem, posiekanymi orzechami laskowymi i 2 łyżkami stołowymi miodu z kurkumą. Możesz też pokroić drugie jabłko, usmażyć je na oleju kokosowym i wyłożyć na bazę muesli dr. Birchera. Całość posyp prażonymi nasionami i udekoruj kilkoma listkami bazylii (jeśli lubisz).

Uwagi: Jeśli na noc namoczysz płatki owsiane, będziesz mogła rano szybko i łatwo przygotować śniadanie. Wystarczy, że lekko podgrzejesz płatki z odrobiną mleka lub wody.

 Magazyn "To Twój Moment" dostępny do kupienia TUTAJ