Warzywo o wszechstronnym zastosowaniu: do smażenia, duszenia i gotowania, doskonała na surowo i do kiszenia. Zawiera w sobie mnóstwo witamin i dobroczynnych składników. Sposobów na wykorzystanie kapusty jest nieskończenie wiele!

Właściwości kapusty
Kapusta ma mało kalorii (100 g to zaledwie 40 kcal), jest bogata w witaminy oraz składniki mineralne. Zielone odmiany zawierają dużo witaminy C i K, a także sporo E. Najwięcej żelaza zawierają zewnętrzne zielone liście (można je poszatkować i wykorzystać np. do zupy). Znajdująca się w kapuście siarka poprawia wygląd paznokci, włosów i skóry. Duże ilości witaminy C oraz kwasu mlekowego, który oczyszcza organizm i zwalcza szkodliwe bakterie, ma kapusta kiszona. Kapusta wzmacnia odporność, przeciwdziała anemii i pobudza apetyt. Wspomaga odchudzanie, odtruwa organizm, korzystnie wpływa na pracę serca, zapobiega nadciśnieniu tętniczemu. To prawdziwa bomba witaminowa! Warto ją włączyć do swojej diety, nie tylko wegetariańskiej. Sprawdza się nie tylko jako element pysznych potraw, ale także znajduje swoje zastosowanie w kosmetyce.

Kapusta - niezbędny element polskiej kuchni
Kapusty używamy do bigosu, robimy farsz do pierogów i pasztecików, całe liście przeznaczamy na gołąbki. Wegetariańskie wersje tych potraw są równie smaczne, co tradycyjne. W okresie jesienno-zimowym nic nie zastąpi surówki z kiszonej kapusty ze startą marchewką, doprawionej ziołami i oliwą. Z kolei wiosną nie możemy doczekać się młodej, by ją poddusić lub zasmażyć, posypać świeżym koperkiem i podać do młodych ziemniaków. Od tak, po prostu! Nie sposób wymienić wszystkich dań przygotowywanych z kapusty. A jest w czym wybierać: biała, włoska, czerwona, pekińska czy brukselka.

RODZAJE KAPUSTY

Kapusta biała
Jest bogata w minerały i witaminy: A, C, E i B. Zapobiega miażdżycy, procesom starzenia się oraz nowotworom. Picie soku z białej kapusty oczyszcza organizm, korzystnie wpływa na niedokrwistość, zapalenia woreczka żółciowego i wątroby, lecza wrzody żołądka (należy pić 1 szklankę soku dziennie przez 3 tygodnie). Natomiast sok z kiszonej kapusty reguluje temperaturę ciała – przy zbyt wysokiej obniża ją, a w przypadku zbyt niskiej – podwyższa. Przy stłuczeniach, liszajach i bólach reumatycznych oraz głowy stosuje się okłady z liści (umyte i osuszone rozgniata się wałkiem do pojawienia się soku). Wskazana dla osób mających skłonności do anemii. Warto po nią sięgnąć szczególnie w okresach przesilenia - działa wzmacniająco. Natomiast osobom z chorą tarczycą nie poleca się surowej kapusty białej, gdyż hamuje ona produkcję hormonów i przyswajanie jodu.

Kapusta czerwona zwana też modrą
Ma przyjemniejszy aromat niż kapusta biała, natomiast właściwości identyczne. Czerwona kapusta zawiera też dużo flawonoidów i antocyjanów (stąd kolor), które mają działanie przeciwutleniające, tzn. zapobiegają miażdżycy i chorobom nowotworowym, oraz witaminy: B1, B2, B6, C, E i K, a także sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, kobalt, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoteny, biotynę kwas pantotenowy i nikotynowy. Używa się jej głównie do surówek. Doskonale smakuje ukiszona lub w surówce z pomarańczami.

Kapusta włoska
Kapusta włoska została sprowadzona do Polski przez królową Bonę. Swoim smakiem i wartościami przewyższa kapustę białą. Zawiera m.in. sód, potas, magnez, wapń, mangan, fosfor, karoten, kwas nikotynowy oraz witaminy: C, B1, B2, B6 i E. Przechowywać ją można nawet w temperaturze do -15 st. C.

Kapusta pekińska
Uznanie znalazła ze względu na smak i wartości odżywcze. Zawiera dużo białka, cukrów, karotenu, wapnia, dlatego polecana jest osobom na diecie wegetariańskiej. Sporo w niej także fosforu, żelaza oraz witamin: A, B, C i E. Pół szklanki tej kapusty pokrywa dzienne zapotrzebowanie na prowitaminę A. Na surowo wykorzystywana jest w wielu dietach odchudzających jako sałata. Niektórzy w potrawach warzywnych używają jej zamiast kapusty białej. Jej liście szybko miękną podczas gotowania. Świetnie nadają się do gołąbków!

Brukselka
Jej malutkie główki mają dużo wartości odżywczych dzięki bogactwu witamin, soli mineralnych i błonnika. Zawiera m.in. sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, cynk, miedź, fosfor, karoten oraz witaminy: E, K, H, B1, B2, B3, B5, B6 i C. Ma sporo kwasu foliowego, dlatego polecana jest zwłaszcza kobietom planującym ciążę. Brukselka korzystnie wpływa na układ nerwowy. Jej specyficzny smak i zapach można zlikwidować, gotując ją w mleku lub w wodzie z dodatkiem cukru lub cynamonu. Przed przygotowaniem brukselki warto ją też przemrozić, aby pozbyć się goryczki.

Kapusta w kuchni
Kapusta przyrządzona z kminkiem, majerankiem, jałowcem lub bazylią nie powoduje problemów trawiennych. Ze względu na dużą zawartość ostrych olejków eterycznych kapustę początkowo gotuje się bez przykrycia, by wraz z parą olejki się ulotniły. Podczas diet kapustę najlepiej spożywać na surowo.