Zjedzenie pączka w tłusty czwartek to dla wielu osób niemal obowiązek i sposób na wypełnienie tradycji. Jednak pośród wielu możliwości coraz trudniej trafić na pączka o prostym składzie, z naturalnych składników i z tradycyjnym nadzieniem. Zapytaliśmy doświadczonych cukierników  jak zrobić pączki idealne oraz jakie smakołyki przygotowują w tym roku dla odświętnych  łasuchów.  

Olga Frankowska - Cukiernia Frank - Warszawa

Anna Daniluk: Wiele osób zastanawia się, jak zrobić pączki idealne. W czym tkwi ich sekret?

To bardzo złożony temat! Pączki nie są rzeczą trudną do zrobienia. Aby były naprawdę smaczne dobrze trzymać się kilku wskazówek. Najważniejsze są dobre i świeże składniki np.: dobrej jakości jaja, prawdziwe masło i świeże drożdże. Ważna jest także temperatura używanych składników. Drożdże kochają ciepło, dlatego dobrze jest wykorzystać letnią w dotyku mąkę (polecamy położyć ją wcześniej na około godzinę na grzejniku!). Samo ciasto musi być wystarczająco sztywne i dobrze wyrośnięte. Wtedy pączki będą mocno sklejone lub idealnie „skulkowane”. Tłuszcz do smażenia powinien być nie za gorący i nie za zimny (175 stopni Celsjusza!). Istotny jest także czas smażenia. A to bardzo zależy od wielkości naszych pączków. Według nas cały proces przygotowywania pączków wymaga doświadczenia (czasem kilku, czasem kilkudziesięciu prób), ale da się nabyć go na spokojnie, ćwicząc w domu!

Jak nadziewać pączki i na czym je smażyć?

Pączki można nadziewać na dwa sposoby. Pierwszy przed smażeniem. Wtedy nadziewamy je sztywnymi powidłami, sklejając ciasto tak, aby nadzienie nigdzie nie uciekało po smażeniu i wystudzeniu. Do tego będziemy potrzebować rękawa cukierniczego z niewielką metalową tylką (okrągłą, gwiazdką lub taką specjalną do nadziewania). Przy tym sposobie możemy jako nadzienia użyć niemalże wszystkiego, od bitej śmietany, aż po słony karmel! Pączki tradycyjnie smaży się na smalcu, ale coraz częściej się od tego odchodzi. Choć my, tak jak większość cukierni używa oleju rzepakowego.

Dla wielu osób domowy lukier może być problematyczny w wykonaniu. Jak zrobić lukier do pączków, który nie będzie się szybko kruszył?

Idealny lukier to kwestia proporcji i temperatury. Ciepłe pączki najlepiej polewać zimnym lukrem a zimne podgrzanym. Powoduje to, że lukier lepiej przykleja się do ciasta i nie odpada od niego.

Jak rozpoznać wzorcowego pączka?

Od dawna uważa się, ze wyznacznikiem idealnego pączka jest widoczna oponka (żółta linia przechodzącą przez cały bok). Oznacza ona mniej więcej tyle, że ciasto przed smażeniem było idealnie wyrośnięte, dzięki czemu pączek unosił się równo na oleju. Jeśli pączki nie mają oponki, to znaczy, że nie daliśmy im odpowiednio długo wyrosnąć, przez co nie mają wystarczającej ilości pęcherzyków powietrza. Są za ciężkie i zatapiają się w tłuszczu. O idealnym pączku świadczy także ich kolor. Żółte ciasto oznacza dużą ilość użytych żółtek, co jest jak najbardziej na plus!

Jaki pączek cieszy się u państwa największą popularnością?

We Franku największą popularnością cieszą się dwa smaki. Pierwszy to pączek z konfiturą malinową, polewą z białej czekolady i kruszonką z białej czekolady. Drugi to klasyczny amerykański Boston Cream, czyli pączek z budyniowym kremem waniliowym i polewą czekoladową.

Co wyjątkowego przygotują państwo na tłusty czwartek?

Na tłusty czwartek planujemy mieć nasze pączki w ośmiu smakach (w tym dwa wegańskie) przez cały dzień! Jesteśmy małą firmą, dlatego nasze moce są ograniczone, ale będziemy smażyć cały dzień i postaramy się, żeby każdemu, kto do nas przyjdzie, udało się dostać pączka!

Jakub Przysucha - Cukiernia Czekoladowy - Lublin

Wiele osób zastanawia się, jak zrobić pączki idealne. W czym tkwi ich sekret?

Kluczem jest ciasto, najlepiej ręcznie wyrabiane, które powinno być plastyczne i mieć lekką konsystencję. Ważna jest jakość i ilość dodanych żółtek (na 1 kg mąki – 15 sztuk), które z cukrem ubija się na puszysty kogel-mogel. Warto też podgrzać w piekarniku nagrzanym do około 50 stopni mąkę, z której wyrabiane będzie ciasto i koniecznie dodać trochę prawdziwego, dobrego, rozpuszczonego masła! No i jeszcze oczywiście drożdże, mleko, szczypta soli i dodatek spirytusu, który zapewni, że pączki będą zdecydowanie mniej tłuste.

Jak nadziewać pączki i na czym je smażyć?

Są dwie szkoły – pierwsza z nich to nadziewanie pączków przed smażeniem, natomiast druga — ułatwiająca proces produkcji paczków, to nadziewanie ich po wysmażeniu. Idealnym nadzieniem będzie konfitura z płatków róż, sama lub dodana do dobrej, owocowej marmolady. Pączki najlepiej smażyć na najwyższej jakości smalcu np. na smalcu gęsim, który jest uznawany za zdrowy tłuszcz o pozytywnym wpływie na organizm i daje pączkom najlepszy smak. Najodpowiedniejsza temperatura tłuszczu do smażenia pączków to 170 stopni Celsjusza.

Dla wielu osób domowy lukier może być problematyczny w wykonaniu. Jak zrobić lukier do pączków, który nie będzie się szybko kruszył?

Tajemnica idealnego lukru polega na ucieraniu cukru pudru z gorącą wodą i odrobiną soku z cytryny.

Jak rozpoznać wzorcowego pączka?

Wzorcowy pączek jest miękki, puszysty i elastyczny. Taki, który przy naciśnięciu wraca do swojej wcześniejszej formy. Dodatkowo idealny pączek po usmażeniu powinien mieć charakterystyczną jasną obwódkę.

Jaki pączek cieszy się największą popularnością w Czekoladowym?

Od kilku lat nasi klienci preferują niestandardową wersję pączka – pieczoną Brioche, która jest doskonałą alternatywą dla tego klasycznego — smażonego. To właśnie pieczona Brioche ze smakowitym nadzieniem jest zdecydowanym faworytem wśród tłustoczwartkowych pozycji Czekoladowego.

Co wyjątkowego przygotują państwo na tłusty czwartek?

Chcąc, mam nadzieję, mile zaskoczyć naszych klientów, w tegoroczny tłusty czwartek do naszej pieczonej, niezwykle maślanej Brioche przygotowaliśmy jako nadzienie aksamitny krem Chantilly i aromatyczną konfiturę z płatków róż oraz malin. Mam nadzieję, że taka wersja tłustoczwartkowego pączka będzie naszym klientom smakowała!

Rafał Gajownik, na co dzień cukiernik restauracji Epoka, obecnie wspiera działalność piekarni Chaud Pain w Warszawie

Wiele osób zastanawia się, jak zrobić pączki idealne. W czym tkwi ich sekret?

Idealny pączek powinien być smażony wyłącznie na smalcu. Najlepiej, żeby był nadziewany przed smażeniem, bo takie są najbardziej tradycyjne Charakterystyka idealnego pączka jest taka, że powinna otaczać go jasna obwódka, która świadczy o dobrej strukturze pączka.

Dla wielu osób domowy lukier może być problematyczny w wykonaniu. Jak zrobić lukier do pączków, który nie będzie się szybko kruszył?

Lukier do pączków powinien być biały, lekko chrupiący i bardzo słodki. Ten, który możemy przygotować w domu i który jest dość prosty w przygotowaniu, to nic innego jak cukier puder, gorąca woda, sok z cytryny, można także dodać kilka kropli smakowych olejków np. rumowy lub inny. Cukier puder, który wykorzystujemy do przygotowania lukru powinien być przesiany, bo dzięki temu uzyskamy bardziej aksamitną konsystencje naszego lukru, oraz nie będzie miał grudek. Do lukru można dodać również sok z pomarańczy co nada dodatkowego smaku i wyczuwalnej nuty pomarańczy.

Jak rozpoznać wzorcowego pączka?

Wzorowy pączek powinien być lekki, chrupiący, a w środku miękki i delikatny z dużą ilością nadzienia. Wzorowy pączek musi mieć „obwódkę” białą, co oznacza, że został usmażony w odpowiedniej temperaturze 180 stopni Celsjusza przez 5-6 minut i nie wchłonął zbyt dużo tłuszczu podczas smażenie, co wydarzyłoby się, gdyby pączek był smażony w dużo niższej temperaturze. Jednocześnie wzorowy pączek powinien składać się z dobrych jakościowo surowców jak: jaja, mleko, masło 82%, drożdże, mąka, sól, cukier jak też dodatek świeżej wanilii czy dodatek spirytusu, który pozwoli na mniejsze wchłanianie się tłuszczu do wewnątrz pączka, gdyż podczas smażenia paruje i ogranicza wchłanianie tłuszczu. I oczywiście najlepsze ciasto, to takie, do którego użyjemy żółtek, a nie całych jaj.

Jaki pączek cieszy się u państwa największą popularnością?

Ciężko powiedzieć jaki pączek cieszy się najlepszym uznaniem w naszym lokalu, gdyż jest to nasz debiut ,,pączkowy” w tym roku, ale myślę, że trafimy w smaki jak i gusta naszych gości. Mamy cztery smaki nadzień do pączków i każdy ,,łasuch” tego dnia znajdzie coś dla siebie.

Co wyjątkowego przygotują państwo na tłusty czwartek?

Na tłusty czwartek przygotowujemy cztery smaki pączków: wiśnie z różą, prosecco z wanilią i białą czekoladą, pistacje z limonką oraz słony karmel z orzechem laskowym i czekoladą karmelową. Niektóre pączki na specjalne zamówienie wykańczaliśmy ,,dyskiem z czekolady”, na którym widnieje logo klienta.