Jajka na twardo czy na miękko gotujemy nie tylko na Wielkanoc. Jajka wielkanocne cieszą się ogromną popularnością przy świątecznym stole, ale dzisiaj skupimy się na czymś bardziej zwyczajnym. Jajka na twardo i na miękko powinny być zawsze ugotowane idealnie, nie za długo i nie za krótko. W końcu chodzi nam o to, żeby uzyskać dokładnie taki efekt, jaki sobie zamierzyliśmy.

Gotowanie jajek – jakie jajka wybrać?

Gotowanie jajek zaczynamy od wizyty w sklepie. Za każdym razem, gdy kupujemy jajka, powinniśmy dokładnie je obejrzeć. Przede wszystkim sprawdźmy, czy nie są popękane lub nie wydzielają niemiłego zapachu. Jeśli wszystko jest w porządku, czas zerknąć na oznaczenia znajdujące się na opakowaniu lub skorupce każdego jajka. Znajdziemy tam typ jajka – 0, 1, 2 lub 3. Jajka o numerze 3 pochodzą od kur z chowu klatkowego, jajka typu 2 z chowu ściółkowego. Jaka jest różnica? Typ 2 oznacza, że kury mogą wychodzić z klatek do wyznaczonego kurnika, ale nie wychodzą na zewnątrz. Jajka typu 1 to jaja od kur z wolnego wybiegu – kury mogą swobodnie poruszać się po podwórku. Wielu szefów kuchni, ale i kucharzy amatorów korzysta niemal wyłącznie z tzw. jajek zerówek. Jajka typu 0 pochodzą od kur z chowu ekologicznego, karmionych ekologicznymi karmami.

Na jajkach znajdziemy też oznaczenia dotyczące ich rozmiaru. Jajka kurze występują w rozmiarach od S do XL. Najczęściej w sklepach znajdziemy średniej wielkości M-ki i L-ki. Jeśli zależy nam na wyjątkowo małych jajkach, kupmy jajka przepiórcze.

Jak ugotować jajka na twardo?

Jajka przed gotowaniem dokładnie myjemy – chodzi o to, by oczyścić je z resztek słomy czy ptasich odchodów. Pamiętajmy, by później umyć ręce, ponieważ na jajkach mogą znajdować się bakterie salmonelli. Jajka wkładamy do zimnej wody i stawiamy na małym ogniu. Ile gotować jajka na twardo? Gotujemy je od 8 do 10 minut od w zależności od rozmiaru jajka. Czas liczymy od momentu zagotowania się wody. Zdejmujemy z ognia i od razu zalewamy zimną wodą, żeby zatrzymać proces gotowania. Starajmy się ich nie przegotować - jeśli przytrzymamy je na ogniu zbyt długo, żółtka będą miały szaro-niebieską obwódkę. Czy długo gotowane jajka są szkodliwe? Warto wyjąć jajka z lodówki ok. godziny przed gotowaniem, żeby ogrzały się do temperatury pokojowej. Idealne jajko na twardo będzie się dobrze obierać. Jak gotować jajka, żeby się dobrze obierały? Pomoże nam w tym zimna woda, którą zalewamy jajka po ugotowaniu. Możemy lekko obtłuc skorupkę i jeszcze chwilę zostawić w zimnej wodzie, a jajka łatwo się obiorą.

Dlaczego jajka pękają podczas gotowania? Często jest to spowodowane wkładaniem jajek prosto z lodówki do wody i zbyt szybkim jej podgrzewaniu. Pod wpływem wysokiej temperatury zimna skorupka pęka. Dlatego jajka wyjmujemy z lodówki co najmniej godzinę przed gotowaniem, by zdążyły ogrzać się do temperatury pokojowej. Jajka wkładamy do wody na łyżce, powoli kładąc na dnie garnka. Jeśli będziemy je po prostu wrzucać, może się zdarzyć, że skorupka się obije, a jajka pękną. Czy solić wodę do gotowania jajek? Tak, warto dorzucić także szczyptę soli, dzięki której jajka na twardo na pewno nie popękają.

Do czego wykorzystać jajka na twardo?

Jajka na twardo możemy przechowywać maksymalnie do 4 dni, jeśli nie zostały wcześniej obrane. Po obraniu przechowujemy je najwyżej 2 dni. Jak rozpoznać jajko surowe od gotowanego? Wystarczy nimi… zakręcić. Jajko surowe kręci się nierówno i powoli, a gotowane szybko i symetrycznie.

Jajka na twardo możemy podać pokrojone w plasterki lub przekrojone na pół z odrobiną majonezu, szczyptą soli i szczypiorkiem – jajka z majonezem to klasyk! Warto też przerobić je na jajka faszerowane. Połówki jajek będą dobrym dodatkiem także do wiosennej zupy szczawiowej. Jajka na twardo świetnie pasują także do sałatek, nie tylko tradycyjnej jarzynowej. Możecie też dodać je do kanapek. Polecamy zwłaszcza kanapkę z dojrzałym awokado, plasterkiem wędzonego łososia, jajkiem i kleksem majonezu. Możemy też przygotować kotlety z jajek. Jak zrobić kotlety z jajek gotowanych? Jajka rozgniatamy widelcem, dodajemy do nich jedno surowe jajko, przyprawy i zioła. Następnie formujemy kotleciki, obtaczamy w bułce tartej i smażymy.

Jeśli przygotowujemy jajka wielkanocne i chcemy zabarwić ich skorupki, do wody dodajmy naturalne barwniki, takie jak np. obierki z cebuli, które nadadzą jajkom piękny, ceglasty kolor. Jak gotować jajka w łupinach z cebuli? To banalnie proste. Do wody, w której będziemy gotować jajka wkładamy łupiny cebuli. Niech będzie ich sporo, wtedy jajka będą miały intensywniejszy kolor. Dalej postępujemy tak samo jak zwykle w przypadku gotowania jajek – umieszczamy je w wodzie tak, by je przykrywała i gotujemy przez określoną liczbę minut. Gotowanie jajek na twardo z odpowiednim barwnikiem naturalnym lub sztucznym to najprostszy sposób na zmianę koloru skorupek.

Płynne złoto – ile gotować jajko na miękko?

Nie ma rady – jajka na miękko muszą mieć płynne, kremowe żółtka. Jednak tutaj poziom trudności zdecydowanie wzrasta. W przypadku jajek na twardo, jeśli pogotujemy je chwilę dłużej, właściwie nie zauważymy różnicy, natomiast jajka na miękko nie mogą być zbyt ścięte. Gotujemy je więc od 2 do 4 minut od momentu zagotowania wody w zależności od wielkości jajka (małe krócej, duże dłużej). Potem postępujemy z nimi tak samo jak z jajkami na twardo – zalewamy zimną wodą.

Teraz wystarczy już tylko umieścić jajko na miękko w ulubionym kieliszku i odciąć końcówkę. Do jajka na miękko możemy podać tosty – maczane w żółtku będą prawdziwym przysmakiem.

Ile gotować jajka na półtwardo?

Możemy również ugotować jajka określane jako jajka na półtwardo lub jajka na półmiękko. To jajka ze ściętym, miękkim białkiem i półpłynnym żółtkiem. Najczęściej znajdziemy je w daniach azjatyckich, takich jak ramen. Możemy jednak dodać je również do naszej rodzimej szczawiowej czy białego barszczu i tym samym nieco podkręcić ich smak.

Gotowanie jajek na półtwardo trwa do 6 minut. Powinniśmy podawać je od razu po ugotowaniu, żeby w pełni móc cieszyć się ich wyjątkową konsystencją i smakiem. Ile gotować jajka przepiórcze? Jajka przepiórcze ze względu na swój mały rozmiar gotujemy krócej niż kurze. Jajka przepiórcze na twardo gotujemy 3 minuty od zagotowania wody, a na miękko 1 minutę.

Jak gotować jajko w koszulce?

To jedno z pyszniejszych wcieleń jajka. Nie zawsze wychodzi perfekcyjne, ale o ile białko może przybrać różne kształty, o tyle żółtko powinno wypłynąć po przekrojeniu. Jak przygotować jajko w koszulce? W małym garnuszku zagotowujemy wodę. Dodajemy do niej trochę octu – dzięki niemu nasze jajko lepiej się uda. Łyżką robimy w wodzie wir. Cały czas mieszając na wrzątek powoli, ale płynnym ruchem wlewamy jajko. Żeby jajko miało ładny kształt, rozbijmy je najpierw do miseczki, a dopiero potem wlejmy. Gotujemy je ok. 3 minut, aż białko się zetnie. Wyciągamy jajko łyżką cedzakową i osuszamy papierowym ręcznikiem.

Zaserwujmy jajko poszetowe samodzielnie, na kromce ciemnego chleba z odrobiną soli lub jako dodatek do sałatki. Pyszne będzie też jajko w koszulce na toście ze szparagami. Do jajka będzie też świetnie pasował sos holenderski.

Gotowanie jajek jest proste. Wystarczy, że będziecie przestrzegać powyższych zasad, a przede wszystkim trzymać się czasu gotowania.