Chłodnik to - obok sałatki - idealne danie na letni obiad, kiedy upały sprawiają, że nie masz ochoty stać w nagrzanej kuchni. Robi się łatwo i szybko, a przy tym świetnie nawadnia i jest doskonałym źródłem witamin, co wyjątkowo istotne podczas upałów. Czasem zmiksowany, a czasem tylko dokładnie pokrojony - ważne żeby go dobrze schłodzić. Jeśli nie masz na to czasu, włóż do chłodnika kilka kostek lodu - chłodzenie ekspresowe!

Jak zrobić chłodnik?

Przepis na chłodnik to szybki i łatwy proces. Zwykle bazą do chłodnika jest nabiał, jogurt, kefir, maślanka lub zsiadłe mleko. Niektóre chłodniki oczywiście robi się na bazie samych warzyw z dodatkiem przypraw, wtedy nabiał jest zbędny. Następnym składnikiem są oczywiście chrupiące warzywa. W zależności od naszych preferencji smakowych możemy użyć rzodkiewek, ogórka, papryki, pomidorów, botwinki i w zasadzie każdego innego warzywa, które można jeść na surowo. Kolejnym ważnym elementem każdego przepisu na chłodnik są przyprawy i świeże zioła. Lekki warzywny chłodnik aż prosi się o dodatek pachnącego koperku, bazylii czy mięty. Kiedy mamy już bazę, warzywny wkład oraz aromatyczne dodatki, należy pamiętać jeszcze o porządnym schłodzeniu dania. Jak sama nazwa wskazuje, chłodnik najlepiej smakuje kiedy jest zimny i przyjemnie orzeźwiający. Pamiętajmy więc, aby przed podaniem nasz przysmak spędził w lodówce kilka godzin. 

Pomysły na chłodnik

Chłodnik z ogórka, chłodnik litewski czy gazpacho to najpopularniejsze pozycje w chłodnikowym menu, ale przepisów na nietypowe chłodniki jest całe mnóstwo, więc warto czasem odejść od klasyki i wypróbować chociaż część z nich. Pomysłowymi przepisami są na przykład chłodnik z awokado, cukiniowy czy taki z zielonego groszku i mięty. Kolejną skarbnicą przepisów są chłodniki owocowe, które można podawać jako deser lub przekąskę. Możemy je wyczarować właściwie z każdego typu owoców, z dodatkiem jogurtu, mleczka kokosowego czy wody kokosowej. Doskonałymi przepisami na upalne dni są chłodnik z arbuza i chłodnik z melona.

Jak podać chłodnik?

Chłodnik zwykle podajemy w miseczkach, ale wystarczy przelać go do szklanek lub kieliszków, aby nadać mu zupełnie nowego charakteru, czyniąc go elegancką przekąską. Fantastycznie sprawdzą się do tego kieliszki do martini, z których łatwo nam będzie jeść chłodnik łyżką. Innym efektownym pomysłem na podanie chłodnika są miseczki z kalarepy. Wystarczy wydrążyć warzywo i przelać do niego chłodnik, aby zachwycić gości nietypową przystawką.

Dodatki do chłodnika

Chłodnik najczęściej jemy w towarzystwie młodych ziemniaczków, ale można go podać również z grzankami, groszkiem ptysiowym czy paluszkami chlebowymi. Świetnym dodatkiem do chłodnika będą także pieczone warzywa, na przykład frytki z selera, marchewki i pietruszki.

Zobacz także: przepis na chłodnik z botwiny - prosty i pyszny