Chyba żadne inne miasto nie rozwija się tak szybko pod względem gastronomicznym jak Kraków. Tradycja łączy się tu świetnie z nowoczesnymi trendami - ramen sąsiaduje z pierogami, a pizza z maczanką. Przewodnik Facebooka opisuje, gdzie w Krakowie jeść dobrze. 

Facebook oprowadza po Krakowie

Przewodnik powstał w oparciu o treści z czterech jedzeniowych grup na Facebooku: Krakowskie Wieści Spożywcze, Krakowscy Foodies/Jedlingi w Krakowie, Krakowska Kooperatywa Kawowa i Weganie i wegetarianie Kraków. Jeśli jeszcze ich nie znacie, koniecznie sprawdźcie! To właśnie na portalach społecznościowych szukamy rekomendacji, co i gdzie zjeść w danym miejscu. Opinie osób na kulinarnych grupach okazują się często pierwszym i głównym źródłem informacji.

Dzięki grupom możemy zweryfikować swoją opinię na temat restauracji - burzliwe dyskusje w komentarzach są tutaj codziennością. Dlatego Facebook postanowił wykorzystać wiedzę, którą dzielą się członkowie i stworzyć serię przewodników. Podobne książeczki w kieszonkowych rozmiarach ukazały się już m.in. w Lizbonie i Kopenhadze. Krakowski przewodnik jest jednak pierwszym stricte gastronomicznym, wydanym specjalnie w związku z przyznaniem miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2019.

Ruszamy na gastrowycieczkę!

W niebieskim przewodniku znajdziecie zarówno fine diningowe restauracje, jak i food trucki. Ma przybliżyć turystom, jak wygląda współczesna scena gastronomiczna w Krakowie. Przewodnik został podzielony na pięć głównych rozdziałów. W pierwszej części "Kuchnia polska" opisywane są miejsca, w którym zjemy dania uznawane za charakterystyczne dla naszej kultury. Każdy rozdział zawiera opisy restauracji, bistr i kawiarni, ich krótką charakterystykę i sugestię, co warto tam zjeść. "Chodźmy jeść" poświęcono miejscom m.in z kuchnią włoską czy azjatycką. W każdym współczesnym przewodniku musi znaleźć się również część poświęcona kuchni roślinnej, której w Krakowie nie brakuje - są i miejsca ze świetnym wege udonem czy wegańskimi śniadaniami. Dobrze, że redaktorka przewodnika, Magda Wójcik (założycielka Krakowskich Wieści Spożywczych i współtwórczyni Najedzeni Fest!) postanowiła dodać działy poświęcone najlepszym miejscom na kawę i ciastko oraz lokalom, w których miło spędzimy czas pod chmurką. W przewodniku nie zabrakło też praktycznych informacji na temat odbywających się cyklicznie imprez kulinarnych czy sklepów, w których można kupić jadalne pamiątki od polskich producentów. Co ważne, znajdziemy tu również kapsułkę wiedzy o kuchni polskiej oraz historii i kulinarnej specyfice samego Krakowa.

Przewodnik jest napisany w dwóch językach i ma kieszonkowy format. Dostępny jest za darmo w punktach InfoKraków oraz w wybranych restauracjach i kawiarniach. Jeżeli nie jesteście akurat w Krakowie, a chcecie zerknąć, co w trawie piszczy, cały przewodnik znajdziecie  tu: cityguides.fb.com. Coś nam się wydaje, że od teraz obok obwarzanka, to właśnie mała, niebieska książeczka będzie niezbędna przy zwiedzaniu miasta.