Start-up „bezmięsny mięsny” to sklep internetowy, w którym możecie kupić paczki pełne wegańskich wędlin. Naturalnych, a przede wszystkim pysznych. Warto spróbować doskonałych wegańskich kiełbas i smalczyków. Autorzy tego zaskakującego pomysłu to bracia: Rafał Czech i Igor Sadurski.

Katarzyna Gubała: Wegańska pieczeń, pepperoni, boczek, smalec, majonez, a nawet sos BBQ. Skąd pomysł na bycie roślinnymi rzeźnikami? Kulinarna pasja, hobby czy etyka?
Vegan Baczer: Decyzja o powstaniu Vegan Baczera powstała w naszych głowach dawno temu. Inspiracją były zachodnie rozwiązania, które z powodzeniem funkcjonują już tam od jakiegoś czasu. Od kilku lat mocno interesujemy się roślinnymi daniami i produktami, więc pewnego dnia po prostu zdecydowaliśmy się otworzyć pierwszy Bezmięsny Mięsny w Polsce. W swoim życiu zrobiliśmy już wiele projektów, ale ten, jak na razie, jest naprawdę tym najlepszym, któremu oddaliśmy się w pełni - zarówno pod kątem czasu, energii, zaangażowania, jak i zasobów. Mamy nadzieję, że z naszej pasji zrodzi się nie tylko miejsce dbające o podniebienia ludzi, ale też o nasze wspólne środowisko i dobrostan zwierząt.
Katarzyna Gubała: Za wami pierwsze sukcesy. Jakie plany na przyszłość?
Vegan Baczer: Projekt był dla nas wielkim, pozytywnym zaskoczeniem. Codziennie dostawaliśmy dziesiątki, jak nie setki wiadomości pełnych wsparcia, ale też konstruktywnej krytyki. Cała akcja wymagała od nas ogromnych pokładów energii, cierpliwości i pasji, dzięki którym udało nam się osiągnąć cel. W związku z tym, że zebraliśmy ponad 1000 zamówień, otwieramy pierwszy w Polsce Bezmięsny Mięsny on-line. W przyszłości bardzo byśmy chcieli otworzyć firmowe sklepy stacjonarne w całym kraju, to już jednak bardzo poważne przedsięwzięcie, na które potrzeba ogromu nakładów finansowych. Nasz projekt i nasze marzenia będziemy jednak konsekwentnie realizować. Staramy się wprowadzać nasze produkty do regularnej, stacjonarnej sprzedaży. Będziemy dążyli do tego, aby każdy mógł je dostać lokalnie. O wszystkich szczegółach będziemy informować na naszej stronie facebookowej.
Katarzyna Gubała: Co was fascynuje w kuchni roślinnej i jakie są wasze ulubione potrawy?
Vegan Baczer: W kuchni roślinnej urzekło nas to, że wymaga ogromnej kreatywności i otwartości na nowe smaki. Dzięki niej poznaliśmy mnóstwo nowych i ciekawych potraw, jak kotlety marchewkowe czy jaglane, „śledzie” z bakłażana, a także carpaccio z buraka. Mamy wrażenie, że w kuchni roślinnej ogranicza nas tylko wyobraźnia i każdemu polecamy eksperymentowanie z nią.