Oprócz czasu oszczędzasz też wodę, bo zmywarka wykorzystuje każdą jej ilość do maksimum – podczas gdy ty, zmywając lejesz wodę z kranu i pozwalasz jej trafiać natychmiast do odpływu, zmywarka użyje jej kilkakrotnie.

Ponadto zmywarka operuje wodą o temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza, czyli sporo wyższej od tej, której używamy, zmywając ręcznie. To oraz zastosowanie odpowiednich tabletek do zmywarki to gwarancja, że naczynia będą perfekcyjnie czyste. Jeśli użyjesz produktu z nabłyszczaczem i solą (na przykład tabletek do zmywarki Sunlight Expert), wszystko będzie idealnie lśniące i wolne od zabrudzeń.    

1. Uwaga na łyżki, widelce i noże

Nie zostawiaj sztućców w zmywarce. Po zakończonym zmywaniu zdarza się, że nie rozładowujesz maszyny od razu? Z pewnością nie tylko ty. Ważne jednak, aby ją otworzyć i wyjąć sztućce, bo wilgotne środowisko wpływa na nie negatywnie i może prowadzić do szybkiej korozji!

Korzyść: sztućce służą ci dłużej i wyglądają lepiej

2. Nie zostawiaj resztek jedzenia

Być może wyda wam się to zbyt oczywiste, ale z obserwacji wnioskujemy, że nie wszyscy o to dbają. Zanim włożysz naczynia do zmywarki, wyrzuć resztki jedzenia!

Korzyść: Zaoszczędzi to twojej zmywarce pracy, a tobie jej bardzo częstego mycia, bo przecież zmywarka też wymaga nieco opieki i regularnego czyszczenia. Najlepiej raz w miesiącu włącz ją bez załadunku, używając środka do mycia zmywarki, na przykład Sunlight.

3. Brudnym do dołu

Najbrudniejsze naczynia ustaw na dole i skieruj ich najbrudniejsze części ku dołowi zmywarki – dzięki temu urządzenie (a właściwie wydobywający się strumień wody) dotrze tam najlepiej, jak to możliwe.

Korzyść: nie musisz niczego poprawiać.

4. Wrzuć zmywak do zmywarki

Wiadomo, że nie wszystko można myć w zmywarce – drewniane deski, niektóre noże, kryształy, delikatna porcelana czy teflonowe powłoki mogą ulec uszkodzeniu, więc w ich przypadku poprzestajemy na ręcznym zmywaniu. Gąbka do naczyń, jest więc w ciągłym użyciu – wrzucaj ją regularnie do zmywarki z naczyniami i akcesoriami, które tam czyścisz. Oczyści to solidnie ściereczkę.

Korzyść: czystość, świeżość gąbki i jej dłuższa przydatność

5. Przestań płukać naczynia

Zmywarka naprawdę wiele potrafi – dobre tabletki do zmywarki, np. Sunlight, strumień wody i wysoka temperatura to czynniki, które sprawiają, że zmywanie w zmywarce jest naprawdę efektywne. Nie płucz więc naczyń przed wstawieniem ich do zmywarki, poprzestań na usunięciu resztek jedzenia – szkoda wody!

Korzyść: mniej pracy i prawdziwa oszczędność wody

6. Pasteryzacja w zmywarce

Nie jest to jej główne przeznaczenie, ale świetnie się w tym sprawdza – zmywarka potrafi zapasteryzować twoje przetwory. Proces ten wymaga zastosowania temperatury wyższej niż 60 stopni Celsjusza i niższej niż 100. Włóż napełnione słoiki do zmywarki do góry dnem. Ustaw temperaturę 70-75 stopni i wybierz program myjący. Wyjmij słoiki dopiero, kiedy ostygną.

Korzyść: trwałość przetworów

7. Zmywarka zmywa… nie tylko naczynia!

To kolejne mniej typowe zastosowanie. Zmywarka przyda się nie tylko, aby pomóc w sprzątaniu po obiedzie. Dokładnie umyje też na przykład klocki twojego dziecka (lub twoje, czemu nie!), ale też półki z lodówki (też nie lubisz ich myć i wycierać ręcznie?).

Korzyść: myjesz produkty o kształtach lub gabarytach, które bardzo niewygodnie myje się ręcznie